srijeda, 30. prosinca 2015.

Nova godina u Puli započet će prosvjedom


Prosvjedni doček Nove Godine u rezidencijalnom naselju Veruda Porat održati će se u 15.00 sati na javnoj površini u Gervaisovoj ulici, obavijestio je koordinator prosvjeda Branko Vujčić, naglasivši da se nada druženju do kasnih jutarnjih sati. Naime radi se o kvartu koji se već par mjeseci muči sa problemom oko postavljanja bazne stanice teleoperatera na zgradu jednog od susjeda u Carlijevoj ulici. Nakon više prosvjeda i predavanja o štetnostima koja prouzročuje bazna stanica, stanari ovog naselja su se odlučili i na prosvjedni doček Nove 2016. godine, a pismo koje su nam poslali u cijelosti prenosimo ovdje.

ponedjeljak, 28. prosinca 2015.

Repetitor se neće instalirati na krov podgorskog Vatrogasnog doma

Podgora, Drvenik, 24.12.2015.

Vatrogasni dom u Podgori na koji
teleoperateri žele postaviti antene
Antene mobilnih operatera koje su bile postavljene na krov podgorskog hotela Minerva, zbog radova na hotelu su uklonjene prije više od mjesec dana. Zbog toga su teleoperateri tražili prikladno mjesto u Podgori na koje bi privremeno instalirali repetitore koje su u konačnici namjeravali postaviti na krov zgrade DVD-a Podgora. Međutim, podgorski vatrogasci su zbog negodovanja dijela mještana odbili ponudu, tako da su antene na kraju završile u Splitu, a Podgoranima je oslabljen signal na mobitelima. Kako nam je kazao zapovjednik DVD Podgora Stjepko Mrsić kojem su se obratili predstavnici Hrvatskog Telekoma, ponuda operatera je odbijena.- Predstavnici HT-a su govorili da traže dozvolu za postavljanje antena pored tunela Stupica gdje bi bilo idealno mjesto jer je tamo već postavljena trafostanica i samo trebaju ishoditi građevinsku dozvolu. Na zgradu Vatrogasnog doma antene su planirali postaviti na šest mjeseci. Međutim, dobili smo pritužbe od strane par mještana pa je Upravni odbor DVD-a Podgora odlučio da će odbiti ponudu za postavljanje antena na našu zgradu. Čim su antene mobilnih operatera u pitanju, nastane cirkus tako da ne želimo ni s kim imati problema, kazao je Mrsić dodavši da su mobilni operateri prvo od Općine Podgora tražili lokaciju na kojoj bi mogli postaviti antene, ali Općina nema svojih prostora tako da su u konačnici došli do DVD-a Podgora.
Kako kaže Mrsić, u Podgori signal za mobitele malo ‘šteka’ jer zbog izmještenih antena sve lokacije nisu potpuno pokrivene signalom.- Predstavnici Hrvatskog Telekoma nudili su nam mjesečnu naknadu za instaliranje antena na krov Vatrogasnog doma, ali ne smijem reći o kolikom se iznosu radi jer je to poslovna tajna, kazao je Mrsić.Inače, teleoperateri su imali godinu dana za iznalažanje adekvatne lokacije za instaliranje repetitora što nam je potvrdio predsjednik Uprave Medora Hoteli i ljetovališta Zrinko Kamber. Kako kaže Kamber, hotelska kuća je teleoperatere čije su antene bile postavljene na hotelu Minerva, obavijestila da započinje druga faza obnove hotelskog kompleksa. -Sama činjenica da počinju radovi označila da je da antene više neće moći biti na hotelu jer smo isključili struju, a građevinski radovi i antene ne idu jedno s drugim. Teleoperateri su bili upoznati s cijelom situacijom i znali su da antene moraju izmjestiti na neku drugu lokaciju i njihova dužnost je bila osiguravanje signala, kazao je Kamber dodavši da nije upoznat s informacijom gdje će antene biti instalirane. 

Pregovori za izmještanje repetitora na brdo

Prije dva mjeseca problema s repetitorima mobilnog operatera Tele 2 imali su i Drveničani koji su zbog namjere postavljanja antene na krov kuće u centru mjesta, u suglasnosti s Općinom Gradac potpisivali peticiju. Međutim, inicijativa na čelu s predsjednikom MO Drvenik Vickom Kostanićem, na kraju je izgleda urodila plodom jer se predstavnici Tele 2 više nisu pojavljivali u Drveniku. Obzirom na činjenicu da su u Drveniku već postavljena dva odašiljača mobilnih operatera i to jedan na krov zgrade Pošte, TZ-a Drvenik i trgovine Studenac u centru mjesta, a drugi na brdu pored crkve sv. Roka, Kostanić je pokrenuo inicijativu da se repetitor iz centra također postavi na istu lokaciju. Naime, kako kaže Kostanić, kada se iznad crkve sv.Roka postavljala antena VIP-ovog operatera, u ugovoru je stajalo da i ostali operateri svoje odašiljače mogu postaviti na konstrukciju. – Razgovarao sam s predstavnicima crkve sv. Roka, ali Župa nije vlasnik odašiljača i zemljišta, već Franjevačka Provincija. Još uvijek pregovaramo, a lokacija na brdu bi bila izvanredna jer je od kuća udaljena oko 500 metara, kazao je Kostanić.

srijeda, 16. prosinca 2015.

Prosvjed protiv postavljanja bazne stanice u Dicmu

Dicmo (kod Sinja), 16.12.2015.

Nakon Radošića, novi prosvjedi protiv postavljanja baznih stanica teleoperatera. Ovoga puta prosvjedovalo se u Dicmu.



Naime, danas oko 14 sati mještani zaseoka Radanovići (Labinko) primijetili su kako grupa radnika postavlja antene na objekt vodospremnika koji se nalazi iznad njihovih kuća te su mirnim prosvjedom tražili prestanak radova.

Među prosvjednicima je bio i nezavisni vijećnik u Općini Dicmo Petar Maretić.

‘Stigao sam na poziv mještana i tražio da radnici pokažu potrebite dokumente za rad. Nisu imali ništa, niti dozvolu za izvođenje radova niti dokument o studiji utjecaja na okoliš niti dozvolu Općine Dicmo. Zbog toga smo tražili prekid radova’, kazao nam je Maretić.


Na lice mjesta stigao je i komunalni redar Općine Dicmo Joško Bilokapić koji je kazao kako u Općini nemaju nikakva saznanja o bilo kakvim aktivnostima vezanim uz postavljanje baznih stanica na objekt vodospremnika na vodovodu prema Splitu. Ubrzo su stigli i policijski službenici koji su zamolili prosvjednike da se raziđu, a kada su se uvjerili da radnici ne posjeduju dozvolu za postavljanje bazne stanice, naložili su im da obustave daljnje radove, što su radnici i učinili.

Okupljeni mještani najavili su kako će i dalje ustrajati na tome da se iznad njihova naselja ne postavljaju bazne stanice teleoperatera, jer je time, kako su kazali, ugroženo njihovo zdravlje, a posebno zdravlje najmlađih.

Na poziv mještana ovog dijela Dicma došao je i novoizabrani saborski zastupnik MOST-a Miro Bulj, koji je nedavno podržao i mještane Radošića u borbi protiv postavljanja baznih stanica. Bulj je danas dao podršku prosvjednicima u Dicmu te još jednom obećao kako će se u Saboru RH zalagati za izmjene zakona koji su do sada pogodovali teleoperaterima, koji mogu postavljati antene (bazne stanice) gdje god zamisle.

Tekst i fotografije: Ferata.hr

ponedjeljak, 14. prosinca 2015.

Prosvjed u Puli traje 3 mjeseca: "Borit ćemo se svim sredstvima i nećemo se umoriti, javljaju nam se ljudi iz cijele Hrvatske"

Od 16. rujna građani pulske Carlijeve i okolnih ulica bore se protiv postavljanja bazne stanice s antenama na kuću njihovog susjeda Eduarda Del Treppa. Radi se o naselju Veruda Porat, a mjesto na kojem se stanica planira postaviti je gusto naseljeno, Radovi su, uobičajeno, prvih nekoliko dana trajali u tajnosti, unutar kuće. Nakon što su radnici izašli na krov, građani su ih uočili i odmah zaustavili sve radove, a cijelo naselje dignutno je na noge. Organizirali su se i počeli s prikupljanjem i potpisivanjem peticije. Prikupljeno je više od 700 potpisa. Uvedena su stalna dežurstva, čak i noću, dovedena je kamp-kućica.

Krajem rujna organiziran je veliki prosvjed koji je, osim građana, okupio liječnike i predstavnike HLK. Teleoperator ni nakon toga nije odustao od planirane lokacije te je organizirao tribinu o elektromagnetskom zračenju, ali su je ogorčeni i nezadovoljni građani prekinuli, smatrajući pozvane predavače pristranima.



Prosvjed u Verudi još uvijek traje, gotovo tri mjeseca bez prekida. Radnici se više ne pojavljuju, no građani vjeruju da je riječ o "metodi iscrpljivanja" koju su telekomunikacijske kompanije najčešće primjenjivale u ovakvim slučajevima do sada. Nakon nekog vremena i nakon što se bura "smiri", radnici nastave planirane radove i obave posao do kraja. Posljednji primjer je onaj iz Radošića kod Sinja gdje su stigli u ranu zoru u pratnji 20 zaštitara, te nakon tri bezuspješna pokušaja postavili baznu stanicu. Jučer je održana nova tribina o elektromagnetskom zračenju u organizaciji građana.

Grad Pula je 2008. obećao izradu i javno objavljivanje registra svih baznih stanica u gradu. Sve je, naravno, ostalo na obećanju.

Intervjuu s građanima koji je emitiran 11. prosinca na Radio Labinu je ispod. Što i kako dalje, poslušajte.



četvrtak, 10. prosinca 2015.

Zastupnik Bulj uputio pisma državnom vrhu

Novoizabrani zastupnik Mosta Miro Bulj pisao je, kako je i najavio u utorak, Predsjednici RH Kolindi Grabar-Kitarović i premijeru tehničke Vlade Zoranu Milanoviću. Tema pisma, koje im je poslao u četvrtak poslijepodne, je gorući problem s kojim je njegov kraj suočen zbog postavljanja bazne stanice u Radošiću. Podsjetimo, ondje je Bulj svjedočio i pokušao pomoći rješavanju drame nastale nakon što su radnici pod okriljem noći došli postaviti antene na napuštenu kuću usred sela. Mještani su zbog potencijalno kancerogenog elektromagnetskog zračenja prestrašeni za zdravlje, a Bulj se, kao nezavisni vijećnik u Sinju, već mjesecima zauzima protiv postavljanja te bazne stanice, za koje, prema važećem zakonu, nije potrebna suglasnost susjeda.

Važno je napomenuti kako je Bulja novonastala situacija u rodnom kraju prilično iznenadila, budući da je sad, kao zastupnik Mosta, usred pregovora s HDZ-om i SDP-om o formiranju Vlade - dan prije drame u Radošiću bio je na javnim pregovorima u zagrebačkom hotelu Esplanade te potom na konzultacijama na Pantovčaku, u pratnji Bože Petrova. Cijelu priču o drami, kojoj je prethodilo i vezivanje lancem jednog od susjeda za baznu stanicu, pročitajte OVDJE.

Nakon što je po povratku kući zatekao alarmantno stanje, Bulj je odlučio pisati državnom vrhu, a sadržaj otvorenih pisama ustupio je redakciji portala Direktno.hr. Pisma objavljujemo u cijelosti.


Poštovana gospođo Predsjednice,

Kao novoizabrani zastupnik u Hrvatskom saboru (s liste MOST) želio bih Vas upoznati s problemom vezanim uz postavljanje bazne stanice mobilne telefonije u naselju Radošić, u Cetinskoj krajini, koje je izazvalo ogromno nezadovoljstvo i ogorčenje mještana. Na neuseljenu obiteljsku kuću u središtu naselja mobilni operater Tele2 postavio je tijekom noći baznu stanicu s antenama, udaljenim desetak metara od susjednih kuća.

Ovakav način postavljanja telekomunikacijske infrastrukture omogućava nekvalitetna zakonska regulativa u našoj zemlji, koja (unatoč suprotnim uvjeravanjima) uskraćuje građanima RH prava uobičajena u drugim zemljama Europe kao i isti nivo zaštite od potencijalno štetnog zračenja baznih stanica, koje je u Hrvatskoj 8 do 9 puta jače nego u nekim zapadnim zemljama.

Diljem Lijepe naše građani se bune protiv nekritičkog postavljanja antena, protestiraju, potpisuju peticije, traže pomoć lokalne samouprave i relevantnih institucija - nažalost uzalud. Neki od medijski najviše praćenih primjera su Zagreb (Ruđeš, Vrbani, Maksimir), Ježdovec, Pula, Sinj, Tučepi, Šibenik, Hodošan, Zadar, Dubrovnik, Split, Viškovo…da ne nabrajam dalje.

Poštovana gospođo Predsjednice, dopustite mi da Vas upoznam s nekim činjenicama, prikupljenim u suradnji s Hrvatskom udrugom za zaštitu od elektromagnetskog zračenja (HUZEZ), koja podržava borbu građana za zdravlje:

Prema studiji Svjetske asocijacije mobilnih operatera GSMA, u kojoj se daje pregled legislative u pojedinim zemljama Hrvatska je JEDINA zemlja u Europi u kojoj se antenski stupovi na tlu a i antene na krovovima postavljaju BEZ građevinske i lokacijske dozvole.

Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 79/14) Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja omogućeno je da se antene postavljaju isključivo prema interesima tele operatera, što je u suprotnosti s točkom 8.4.4. Rezolucije br.1815 Parlamentarne skupštine Vijeća Europe( „Potencijalne opasnosti od EM polja i njihov utjecaj na okoliš „.) kao točkom br.8. Rezolucije EU Parlamenta 2008/211(INI.)
Prema istoj studiji Hrvatska je jedna od samo četiri zemlje u Europi (uz Rumunjsku, Slovačku i Portugal) u kojoj nije obavezna javna rasprava, pa čak ni informiranje lokalne zajednice o lokacijama za bazne stanice mobilne telefonije. Javna rasprava je zakonska obveza i u susjednim zemljama izvan EU, primjerice Crnoj Gori i Srbiji. Za razliku od drugih u Europi, naši građani takonemaju nikakvu mogućnost utjecaja na lokacije antenskih stupova, kako direktnog, tako ni indirektnog, kroz organe lokalne uprave.

U Hrvatskoj postoje pravomoćna rješenja građevinskih inspekcija Ministarstva graditeljstva o uklanjanju nelegalnih baznih stanica postavljenih prije 2009. (dok su još trebale građevinske dozvole). O primjeru iz Dubrovnika je u Hrvatskom saboru pred godinu dana ministrici Mrak-Taritaš postavljeno zastupničko pitanje, ali unatoč njezinom obećanju, sporne bazne stanice nisu uklonjene.
  
Način postavljanja baznih stanica u najvećem broju drugih zemalja definiran je „Kodeksom dobre prakse“ potpisanim između pružatelja telekom usluga i nadležnih institucija ( resorna ministarstva, regulatorna tijela). Tim se dokumentom definira način vođenja dijaloga s lokalnom upravom i stanovništvom, javna i transparentna dostupnost informacija o procijenjenim i izmjerenim razinama zračenja, estetski i okolišni kriteriji smještaja takvih objekata u prostor, obaveza operatera o dijeljenju lokacija s ciljem smanjivanja njihovog ukupnog broja, kao i brojna druga pitanja. Hrvatska je i po tome iznimka u Europi.
Pučka pravobraniteljica RH je u svom zadnjem Izvješću o radu Hrvatskom saboru tražila od Ministarstva zdravlja izradu novog Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja u skladu s Kodeksom sa zainteresiranom javnošću. Činjenica je da u izradi Pravilnika koji bi trebao štititi ljude od potencijalno štetnog elektromagnetskog zračenja (kakvim ga je proglasila Svjetska zdravstvena organizacija), nije sudjelovao niti jedan liječnik. Stručno povjerenstvo činili su uglavnom stručnjaci tehničkih znanosti, od kojih su neki rade na projektima financiranim od strane tele operatera.
Rezolucijama 2008/2211 i 2007/2252 EU Parlament traži mjere za smanjenje utjecaja potencijalno štetnog elektromagnetskog zračenja na zdravlje i okoliš kao i provođenje informativno edukativnih kampanji za podizane svijesti o rizicima elektromagnetskog zračenja, posebno kad se radi o djeci i mladima. To se u Hrvatskoj u potpunosti ignorira. Ignoriraju se i preporuke Europske agencije za okoliš (European Environment Agency) o potrebi zaštite ranjivih skupina kao što su trudnice, novorođenčad, djeca te starije osobe.
  
Neke činjenice koje ukazuju na štetnost elektromagnetskog zračenja:

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je na osnovi rezultata dvogodišnjih opsežnih istraživanja u 14 zemalja, proglasila radio frekvencijska elektromagnetska polja potencijalnim karcinogenom za ljude: Njihov raniji stav je bio da nema dokaza o štetnosti.
Nobel Prize Institute, (koji dodjeljuje Nobelovu nagradu za medicinu i fiziologiju) 2011.g. je izdao službeno upozorenje da bežične mreže (Wi-Fi) predstavljaju rizik za djecu i trudnice te da „kombinirani učinak mobitela, bežičnih telefona, baznih stanica i bežičnog interneta ogromnom broju ljudi u svijetu povećava rizik za rak, neurološke i reproduktivne bolesti i ugrožava normalan razvoj“.
BIOINITIATIVE međunarodna grupa nezavisnih znanstvenika, koja prati sva istraživanja na području utjecaja elektromagnetskog zračenja na zdravlje, u izvješću iz travnja 2014, na bazi rezultata najnovijih istraživanja traži da se zračenje uređaja mobilne telefonije proglasi dokazano kancerogenim za ljude.

Više od 200 najuglednijih svjetskih znanstvenika (s više od 2000 objavljenih recenziranih znanstvenih radova) uputilo je u svibnju 2015 zahtjev UN-u i WHO-u za hitnim usvajanjem strožih standarda zaštite od elektromagnetskih polja i bežičnih tehnologija.
Francuska je u siječnju 2015 donijela zakon kojim se ograničava izloženost elektromagnetskom zračenju djece i mladih.

Sve veći broj zemalja EU priznaje elektromagnetsku preosjetljivost (EMS sindrom) kao bolest te poduzima mjere zaštite ljudi koji od nje pate
EUROPA EM (Europska akademija za medicinu i okoliš) donijela je nove smjernice (Guideline 2015) za prevenciju, dijagnostiku i liječenje bolesti uzrokovanih elektromagnetskim poljima , te srodnih zdravstvenih problema i bolesti.


Poštovana gospođo Predsjednice, svjestan sam da je ovo vrlo kompleksna tema i da je treba sustavno rješavati, tako da se ne ugrozi razvoj telekom mreža i komercijalni interesi tele operatera, a da se istovremeno zaštiti zdravlje građana, posebno ranjivih skupina, te spriječi devastacija urbanih prostora.
Molim Vašu podršku u nastojanju da o rastućem problemu elektromagnetskog zagađenja i rezultatima recentnih znanstvenih istraživanja građani Hrvatske budu što kvalitetnije i točnije informirani, te da se svi zajedno izborimo za standarde zaštite i utjecaj javnosti kao što je u drugim zemljama EU.
Svojim sugrađanima iz Cetinjske krajine obećao sam da ću Vas izvijestiti o ovom problemu. U njihovo ime molim Vas da svojim autoritetom utječete na mobilnog operatera Tele2 da prihvati konstruktivni dijalog sa svojim korisnicima i da spornu baznu stanicu s krova neuseljene obiteljske kuće u naselju Radošić izmjesti na neku od lokacija izvan naselja. To neće ugroziti kvalitetu mobilne mreže i dostupnost telekom usluga, a unijet će mir i donijeti zadovoljstvo lokalnom stanovništvu.
Dozvolite mi da Vam prenesem najsrdačnije pozdrave žitelja Cetinske krajine.

S poštovanjem

Miro Bulj

Izabrani zastupnik u Hrvatskom saboru''

PISMO TEHNIČKOM PREMIJERU MILANOVIĆU
Poštovani gospodine Premijeru,

Kao novoizabrani zastupnik u Hrvatskom saboru (s liste MOST) želio bih Vas upoznati s problemom vezanim uz postavljanje bazne stanice mobilne telefonije u naselju Radošić, u Cetinjskoj krajini, koje je izazvalo ogromno nezadovoljstvo i ogorčenje mještana. Na neuseljenu obiteljsku kuću u središtu naselja mobilni operater Tele2 postavio je tijekom noći baznu stanicu s antenama, udaljenim desetak metara od susjednih kuća.
Ovakav način postavljanja telekomunikacijske infrastrukture omogućava nekvalitetna zakonska regulativa u našoj zemlji, koja ( unatoč suprotnim uvjeravanjima) uskraćuje građanima RH prava uobičajena u drugim zemljama Europe kao i isti nivo zaštite od potencijalno štetnog zračenja. Diljem Lijepe naše građani se bune protiv nekritičkog postavljanja antena, protestiraju, potpisuju peticije, traže pomoć lokalne samouprave i relevantnih institucija -nažalost uzalud. Neki od medijski najviše praćenih slučajeva su Zagreb (Ruđeš, Vrbani, Maksimir), Ježdovec, Pula, Sinj, Tučepi, Šibenik, Hodošan, Zadar, Dubrovnik, Split, Viškovo…da ne nabrajam dalje.
   
Prema informacijama koje imam, građanske inicijative organizirale su se u Hrvatsku udrugu za zaštitu od elektromagnetnog zračenja (HUZEZ) i ta je udruga višekratno upozoravala nadležne ministre iz Vaše vlade o postojanju problema i potrebi njegovog rješavanja. Nažalost, bez rezultata.

Poštovani gospodine Premijeru, dopustite mi da Vas upoznam s nekim činjenicama, prikupljenim u suradnji s Hrvatskom udrugom za zaštitu od elektromagnetskog zračenja (HUZEZ), koja podržava borbu građana za zdravlje:

 Prema studiji Svjetske asocijacije mobilnih operatera GSMA, u kojoj se daje pregled legislative u pojedinim zemljama Hrvatska je JEDINA zemlja u Europi u kojoj se antenski stupovi na tlu a i antene na krovovima postavljaju BEZ građevinske i lokacijske dozvole.
Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 79/14) Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja omogućeno je da se antene postavljaju isključivo prema interesima tele operatera, što je u suprotnosti s točkom 8.4.4. Rezolucije br.1815 Parlamentarne skupštine Vijeća Europe( „Potencijalne opasnosti od EM polja i njihov utjecaj na okoliš „.) kao i točkom br.8. Rezolucije EU Parlamenta 2008/211(INI.) Na tu je činjenicu HUZEZ upozorio ministricu Mrak-Taritaš i tražio izmjenu nelogične odluke da se antenski stupovi na zemlji i krovni prihvati kvalificiraju kao „jednostavne građevine“. Umjesto toga novim Pravilnikom omogućeno je da se na antenski stup bez građevinske stanice umjesto ranije definirane jedne bazne stanice postavi „elektronička komunikacijska oprema“ (odnosno neograničeni broj baznih stanica).


Prema istoj studiji Hrvatska je jedna od samo četiri zemlje u Europi (uz Rumunjsku, Slovačku i Portugal) u kojoj nije obavezna javna rasprava, pa čak ni informiranje lokalne zajednice o lokacijama za bazne stanice mobilne telefonije. Javna rasprava je zakonska obveza i u susjednim zemljama izvan EU, primjerice Crnoj Gori i Srbiji. Za razliku drugih u Europi, naši građani tako nemaju nikakvu mogućnost utjecaja na lokacije antenskih stupova, kako direktnog, tako ni indirektnog, kroz organe lokalne uprave.


U Hrvatskoj postoje pravomoćna rješenja građevinskih inspekcija Ministarstva graditeljstva o uklanjanju nelegalnih baznih stanica postavljenih prije 2009 (dok su još trebale građevinske dozvole). O primjeru iz Dubrovnika je u Hrvatskom saboru pred godinu dana ministrici Mrak-Taritaš postavljeno zastupničko pitanje, ali unatoč njezinom obećanju, sporne bazne stanice u Dubrovniku (kao ni na ostalim lokacijama) nisu uklonjene.


Način postavljanja baznih stanica u najvećem broju drugih zemalja definiran je „Kodeksom dobre prakse“ potpisanim između pružatelja telekom usluga i nadležnih institucija ( resorna ministarstva, regulatorna tijela). Tim se dokumentom definira način vođenja dijaloga s lokalnom upravom i stanovništvom, javna i transparentna dostupnost informacija o procijenjenim i izmjerenim razinama zračenja, estetski i okolišni kriteriji smještaja takvih objekata u prostor, obaveza operatera o dijeljenju lokacija s ciljem smanjivanja njihovog ukupnog broja, kao i brojna druga pitanja. Hrvatska je i po nepostojanju Kodeksa iznimka u Europi.
Pučka pravobraniteljica RH je u svom zadnjem Izvješću o radu Hrvatskom saboru tražila od Ministarstva zdravlja izradu novog Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja u skladu s Kodeksom savjetovanja sa zainteresiranom javnošću. Činjenica je da u izradi Pravilnika koji bi trebao štititi ljude od potencijalnog karcinogena za ljude (kakvim ga je proglasila Svjetska zdravstvena organizacija), nije sudjelovao niti jedan liječnik. Stručno povjerenstvo činili su uglavnom stručnjaci tehničkih znanosti, od kojih su neki rade na projektima financiranim od strane tele operatera. HUZEZ je na to upozorio ministra Vargu, kao i na činjenicu da je novim Pravilnikom o zaštiti od elektromagnetskih polja (NN 146/14) kojim su u odnosu na prethodni pravilnik (NN 98/11) drastično povećane granice dozvoljenog zračenja za profesionalnu izloženost, prekršena točka br.8 Direktive 2013/35/EU EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 26.06.2013.g
Rezolucijama 2008/2211 i 2007/2252 EU Parlament traži mjere za smanjenje utjecaja potencijalno štetnog elektromagnetskog zračenja na zdravlje i okoliš kao i provođenje informativno edukativnih kampanji za podizane svijesti o rizicima elektromagnetskog zračenja, posebno kad se radi o djeci i mladima. To se u Hrvatskoj u potpunosti ignorira, kao što se ignoriraju i preporuke Europske agencije za okoliš (European Environment Agency) o potrebi zaštite ranjivih skupina kao što su trudnice, novorođenčad, djeca te starije osobe.


Neke činjenice koje ukazuju na štetnost elektromagnetskog zračenja:

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je na osnovi rezultata dvogodišnjih opsežnih istraživanja u 14 zemalja, proglasila radio frekvencijska elektromagnetska polja potencijalnim karcinogenom za ljude: Njihov raniji stav je bio da nema dokaza o štetnosti.
Nobel Prize Institute, (koji dodjeljuje Nobelovu nagradu za medicinu i fiziologiju) 2011.g. je izdao službeno upozorenje da bežične mreže (Wi-Fi) predstavljaju rizik za djecu i trudnice te da „kombinirani učinak mobitela, bežičnih telefona, baznih stanica i bežičnog interneta ogromnom broju ljudi u svijetu povećava rizik za rak, neurološke i reproduktivne bolesti i ugrožava normalan razvoj“.
BIOINITIATIVE međunarodna grupa nezavisnih znanstvenika, koja prati sva istraživanja na području utjecaja elektromagnetskog zračenja na zdravlje, u izvješću iz travnja 2014, na bazi rezultata najnovijih istraživanja traži da se zračenje uređaja mobilne telefonije proglasi dokazano kancerogenim za ljude.

Više od 200 najuglednijih svjetskih znanstvenika (s više od 2000 objavljenih recenziranih znanstvenih radova) uputilo je u svibnju 2015 zahtjev UN-u i WHO-u za hitnim usvajanjem strožih standarda zaštite od elektromagnetskih polja i bežičnih tehnologija.
Francuska je u siječnju 2015 donijela zakon kojim se ograničava izloženost elektromagnetskom zračenju djece i mladih.
Sve veći broj zemalja EU priznaje elektromagnetsku preosjetljivost (EMS sindrom) kao bolest te poduzima mjere zaštite ljudi koji od nje pate
EUROPA EM (Europska akademija za medicinu i okoliš) donijela je nove smjernice (Guideline 2015) za prevenciju, dijagnostiku i liječenje bolesti uzrokovanih elektromagnetskim poljima , te srodnih zdravstvenih problema i bolesti.

Poštovani gospodine Premijeru, želio bih obratiti Vašu pozornost na činjenicu da su u Vašem odgovoru na zastupničko pitanje koje je u Hrvatskom saboru postavila gospođa Holy, iznesene neistinite, odnosno dvojbene tvrdnje (detalji su u dani u Prilogu ovom pismu).



Kao vijećnik u lokalnoj samoupravi pružio sam aktivnu podršku mještanima Radošića u pokušaju da s mobilnim operaterom Tele 2 dogovore zadovoljavajuću lokaciju za baznu stanicu. Nažalost, bez uspjeha. Svjestan sam da je ovo vrlo kompleksna tema koja zahtijeva sustavno rješavanje na način da se ne ugrozi razvoj telekom mreža i komercijalni interesi tele operatera, a da se istovremeno zaštiti zdravlje građana, posebno ranjivih skupina, kao i da se spriječi devastacija urbanih prostora. U tome bi RH morala slijediti pozitivnu praksu naprednijih zemalja Europe, primjerice Belgije, Švicarske, Italije, pa i Slovenije.
Molim Vas, kao aktualnog ( a možda i budućeg) Premijera podršku u nastojanju da o rastućem problemu elektromagnetskog zagađenja i rezultatima recentnih znanstvenih istraživanja građani Hrvatske budu što kvalitetnije i točnije informirani, te da se svi zajedno izborimo za standarde zaštite i utjecaj javnosti kao što je u drugim zemljama EU.

Svojim sugrađanima iz Cetinjske krajine obećao sam da ću Vas, kao i Predsjednicu RH, izvijestiti o ovom problemu.
U njihovo ime molim Vas da svojim autoritetom utječete na mobilnog operatera Tele2 da prihvati konstruktivni dijalog sa svojim korisnicima i da spornu baznu stanicu s krova neuseljene obiteljske kuće u naselju Radošić izmjesti na neku od lokacija izvan naselja. To neće ugroziti kvalitetu mobilne mreže i dostupnost telekom usluga, a unijet će mir i donijeti zadovoljstvo lokalnom stanovništvu.
Dozvolite mi da Vam prenesem najsrdačnije pozdrave žitelja Cetinske krajine.

S poštovanjem

Miro Bulj
Izabrani zastupnik u Hrvatskom saboru                                          
Prilog:
Komentar odgovora Premijera RH na zastupničko pitanje u Hrvatskom saboru o elektromagnetskom zračenju baznih stanica mobilnih telekomunikacijskih operatera, postavljenih u blizini naseljenih mjesta.

1.    Netočni navod:

  

Nije točno da  da su hrvatski propisi stroži od „20 europskih država“, što je vidljivo iz dokumentahttp://ec.europa.eu/health/electromagnetic_fields/docs/emf_comparision_policies_en.pdf


2.    Netočni navod:


Nije točno da spomenuti Pravilnik „ regulira način postavljanja i ishođenja svih potrebnih dozvola“. Točno je da regulira način postavljanja BEZ POTREBE ISHOĐENJA IKAKVIH GRAĐEVINSKIH ILI LOKACIJSKIH  DOZVOLA.


3.    Dvojbena tvrdnja

Ovom izjavom Vlada RH implicira se da je WHO proglasila radio frekvencijska elektromagnetska polja potencijalnim karcinogenom za ljude BEZ IKAKVIH EGZAKTNIH DOKAZA.



Poštovani gospodine Premijeru, očito je da su odgovor koji ste Vi dali zastupnici Hrvatskog sabora, u ime Ministarstva zdravlja pripremili predstavnici tele operatera.

Činjenica je da u stručnom Povjerenstvu Ministarstva zdravlja koje je pripremilo Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja (NN 146/14) nije bilo niti jednog liječnika ili stručnjaka s područja javnog zdravstva. Članovi su bili uglavnom stručnjaci s područja elektrotehnike čije su kompetencije mobilne mreže, mikrovalna elektronika, visoki napon i energetika i čije područje znanstvenog djelovanja nije utjecaj ne ionizirajućeg zračenja na stanice ljudskog tijela i bio organizme. Za te stručnjake ljudsko je tijelo „pasivna dielektrična komponenta“ koja unosi smetnje u elektromagnetsko polje. Ti bi stručnjaci bili logični izbor za povjerenstvo Ministarstva prometa i veza, ali ne i Ministarstva zdravlja.

Duboko vjerujem je da ministar zdravlja, zauzet drugim problemima u resoru i nesvjestan važnosti ovog problema, izradu Pravilnika prepustio u ruke suradnicima, bez provjere načina pripreme, bez provođenja javne rasprave kao i bez provjere stvarnih kompetencija i eventualnog sukoba interesa članova stručnog povjerenstva.

Zbog toga smatram da bi svakako trebalo uvažiti preporuku Pučke pravobraniteljice „o izradi novog Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja u skladu s Kodeksom savjetovanja sa zainteresiranom javnošću“.

Izvor: Direktno.hr

srijeda, 9. prosinca 2015.

Uz 20 zaštitara, odvjetnika i pravne temelje osigurane apsurdnim i izlobiranim zakonima, postavljena bazna stanica u Radošiću

Postavljena je kamuflirana bazna stanica na napuštenoj kući u Radošiću, bijesni mještani najavljuju nove akcije


Sinj, 9.12.2015. Tekst: Slobodna Dalmacija

Poslije više ranijih neuspjelih pokušaja, jer su ih građani uspjevali svaki put spriječiti, Tele 2 u utorak je na predjelu Klanac u sinjskom naselju Radošić uspio postaviti baznu stanicu. Postavljena je na kući koju je, kako kazuju mještani, Tele 2 kupio jer je s njenog ravnog krova, gdje je u utorak postavljena antena, u vidokrugu cijeli Sinj i sva naselja oko Sinjskog polja.
Prema pričanju ogorčenih mještana u noći na utorak dopremljeni su djelovi bazne stanice i unešeni u kuću. U ranim jutarnjim satima došli su radnici-monteri, a zajedno s njima i petnaestak zaštitara koji su ogradili kuću. Kada su vidjeli što se radi stigla je skupina od tridesetak građana kojima se ubrzo priključio i novoizabrani saborski zastupnik MOST-a Miro Bulj. Ubrzo je došlo i pet policajaca koji su stajali sa strane jer su građani prosvjedovali bez ekscesnog ponašanja. U pokušaju da uđu u kuću zaustavljeni su od zaštitara.





Ulazak u kuću zaštitari su dopustili jednoj nepoznatoj muškoj osobi koja je stigla u osobnom automobilu i nije se željela predstaviti okupljenim mještanima. Kada je ta osoba izišla iz kuće i sjela u svoj automobil građani su ga blokirali pa nije mogao ni naprijed ni nazad. Pustili su ga tek uz posredovanje policije i kada se predstavio da je odvjetnik.

- Ovo je moguće samo u Hrvatskoj. Hrvatski kriminalci u politici koji su se prodali stranom kapitalu donijeli su pravilnik da se bazne stanice mogu postavljati gdje god to teleoperateri žele, a za čije postavljanje im ne treba nikakva posebna dozvola ili suglasnost susjeda. Tako su ljudi koje plaćaju hrvatski porezni obveznici omogućili teleoperaterima da nas i našu djecu ubijaju polako, ali sigurno. Jer Svjetska zdravstvena organizacija je dokazala da bazne stanice zrače i da bi njihovo zračenje moglo biti potencijalni uzročnik karcinoma. Do sada je postavljanje bazne stanice na Radošiću spriječavao Nikola Crnac čija je kuća od antene udaljena desetak metara. Nikola je u Australiji, oni su to saznali i iskoristili. Nitko nema ništa protiv baznih stanica, ali izvan naselja, kaže pun ogorčenja Miro Bulj koji je u utorak koordinirao prosvjed, kao i sve ranije.

Bulj je, nadalje, dodao:

- Mogu raditi što hoće, ali neće dokle hoće. Na Nacionalnom vijeću MOST-a prihvaćen je moj prijedlog da se hitno ide u izmjene pravilnika o postavljanju baznih stanica i o elektromagnetskom zračenju. Primjenit ćemo kriterije koji su na snazi u najvećem dijelu zemalja EU, naglasio je Bulj.

Sva u suzama i vidno potresena iz kuće je izišla kći Nikole Crnca Kristina Svalina, majka troje djece u visokoj trudnoći s četvrtim djetetom. Pokušala je, kaže, telefonom dobiti oca u Australiji, ali nije uspjela.

- Kada smo se prije nekoliko godina vratili iz Australije, u svakom slučaju uređene zemlje, bila sam sretna što ću živjeti u Hrvatskoj. Otac je izgradio obiteljsku kuću i unučad su mu najveća radost. Zar ćemo sada zbog bazne stanice morati napustiti kuću? Ni moj otac, ni suprug, a ni ja nećemo dopustiti da nam djecu zrače, kaže Kristina.

Foto: HRT / Slobodna Dalmacija / Ferata.hr / DalmacijaNews / Facebook / arhiva

Kritika na stranici Tele2

Prva susjeda kuće na kojoj je postavljena bazna stanica, na Facebooku je tvrtku Tele2 zasula kritikama, navodeći da je trudna i od antene udaljena svega 10 metara. Telekomunikacijskoj tvrtki je postavila pitanje: kako možete spavati? Konverzacija je dostupna na Facebooku Tele2, ovdje neće biti postavljena.

utorak, 8. prosinca 2015.

Opsadno stanje u Radošiću: Radnici pod okriljem noći došli postaviti baznu stanicu, operator poslao 20-ak zaštitara i odvjetnika!

Nakon nekoliko uspješnih prosvjeda protiv postavljanja bazne stanice na napuštenu obiteljsku kuću u mjestu Radošić kod Sinja, noćas su radnici došli u mjesto kako bi postavili antene. Stiglo je i 20-ak zaštitara koje je angažirao teleoperater. Zaštitari su ogradili česticu na kojoj se nalazi kuća predviđena za baznu stanicu kako bi radnici nesmetano mogli vršiti radove. Očajnim mještanima potporu pruža novi saborski zastupnik Miro Bulj.





Zastupnik MOST-a iz Sinja Miro Bulj, koji je jučer bio u pratnji Bože Petrova na sastanku s SDP-om i HDZ-om u Esplanadi te na konzultacijama kod Predsjednice na Pantovčaku, ima burno jutro u svom kraju.

Po povratku kući dočekalo ga je opsadno stanje u selu Radošić kraj Sinja. Ondje jutros građani prosvjeduju zbog postavljanja bazne stanice na privatnu kuću pod okriljem noći. Kako je Bulj objavio na svom Facebooku, bez obzira na ranije prosvjede, radnici uz 30 zaštitara postavljaju baznu stanicu.

Bulj je u izjavi za direktno.hr pozvao građane, zabrinute zbog potencijalno kancerogenog elektromagnetskog zračenja baznih stanica, da se priključe prosvjedu.

Podsjetimo, Bulj je u lokalnoj zajednici, osim kao političar, poznat i kao aktivist protiv štetnog elektromagnetskog zračenja. Početkom 2015. se kao sinjski nezavisni vijećnik uključio u akciju protiv postavljanja bazne stanice mobilnog teleoperatera u selu Radošić.





Ondje je, kako je ranije izvijestila Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetskog zračenja HUZEZ, teleoperater planirao postaviti baznu stanicu na napuštenu obiteljsku kuću usred sela. U strahu za zdravlje svoje djece, susjedi iz obližnjih domaćinstava su se pobunili, a u prosvjedima je prednjačio povratnik iz Australije Nikola Crnac, čija je kuća trebala biti najbliža anteni. Bulj je Crncu i mještanima pružio potporu u organizaciji prosvjeda, u suradnji s HUZEZ-om organizirao je edukativnu tribinu o utjecaju štetnog elektromagnetskog zračenja baznih stanica na zdravlje i manjkavoj legislativi kad je riječ o postavljanju baznih stanica u Hrvatskoj. Pomogao je i u prikupljanju potpisa protiv postavljanja bazne stanice u Radošiću.

Budući da je ta bazna stanica, kao i većina sličnih u Hrvatskoj, postavljena u skladu sa zakonom, Bulj i mještani Radošića odlučili su u svibnju uzeti stvar u svoje ruke i građanskim neposluhom izboriti se za svoj cilj.

Nikola Crnac se debelim čeličnim lancem oko vrata privezao za baznu stanicu, koju su radnici po nalogu operatera kamionom doveli u Radošić. Radnici, šokirani neočekivanim činom, nisu imali drugog izbora nego odustati od postavljanja, iako, po hrvatskim zakonima, susjedi ne trebaju dati suglasnost za postavljanje bazne stanice, niti je za to potrebna građevinska dozvola.

''Mi, mještani Radošića, nemamo ništa protiv baznih stanica, ali neka ih postavljaju barem kilometar od kuća'''', poručio je tada Crnac, kojemu je snažnu podršku pružio Bulj. Ovaj se dvojac mogao pohvaliti kako je, za razliku od mnogih građana koji su se zbog istog razloga diljem Hrvatske pobunili, u svom naumu (zmalo) i uspio. Prema informacijama kojima su donedavno raspolagali, teleoperater je (makar privremeno) bio odustao od postavljanja spomenute bazne stanice.

Barem se tako činilo. No čim je Crnac otputovao u Australiju, stigla je bazna stanica.

Udruga HUZEZ (Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetskog zračenja), s kojom Bulj surađuje, proteklih je 18 mjeseci pokušavala kod resornih ministarstava utjecati na izmjenu Zakona i Pravilnika kojima bi se uvelo više reda u način postavljanja baznih stanica u Hrvatskoj. Međutim, resorna ministarstva do sada nisu imala sluha za ovaj problem. Miro Bulj se, kao novoizabrani zastupnik, u parlamentu planira angažirati po pitanju izmjene trenutne legislative, s naglaskom na Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima koji definira mogućnost postavljanja baznih stanica bez građevinske dozvole. Prema studiji Svjetske asocijacije mobilnih operatera GSMA Hrvatska je JEDINA zemlja u Europi u kojoj se antenski stupovi na tlu a i krovni prihvati na postojećim objektima postavljaju BEZ građevinske i lokacijske dozvole. Prema istom Hrvatska je jedna od samo četiri zemlje u Europi (uz Rumunjsku, Slovačku i Portugal) u kojoj nije obavezna javna rasprava, pa čak ni informiranje lokalne zajednice o lokacijama za bazne stanice mobilne telefonije.

Miro Bulj je za direktno.hr otkrio kako je nedavno kolegama iz MOST-a predstavio prijedlog zakonskih izmjena, sastavljen u suradnji s HUZEZ-om, te da je Nacionalno vijeće prihvatilo taj prijedlog, s ciljem poboljšanja zaštite zdravlja građanja i uvođenja reda u postavljanje baznih stanica mobilnih operatera u Hrvatskoj.

Foto: Direktno.hr, Ferata.hr, HRT

petak, 4. prosinca 2015.

Zdravlje sljedećih generacija je u opasnosti

Moskva, Rusija
14. travnja 2008.
Ruski nacionalni odbor za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (RNCNIRP)

Po prvi puta u povijesti suočeni smo sa situacijom kada je većina djece i tinejdžera u svijetu kontinuirano izložena potencijalno štetnom utjecaju elektromagnetskih polja mobilnih telefona.
Elektromagnetsko polje je važan biološki čimbenik koji ne samo da utječe na zdravlje u cjelini, već i u procesima živčane aktivnosti, uključujući i ponašanje i razmišljanje. Zračenje izravno utječe na ljudski mozak kada ljudi koriste mobilne telefone. Unatoč preporukama navedenim u Sanitarnim pravilima Ministarstva zdravstva, u kojima se tvrdi da osobe mlađe od 18 godina ne bi trebale koristiti mobitele (SanPiN 2.1.8 / 2.2.4.1190-03 točka 6.9), djeca i tinejdžeri postali su ciljne skupine marketinga mobilnih komunikacija.

Sadašnji sigurnosni standardi izloženosti mikrovalovima iz mobilnih telefona razvijeni su za odrasle i ne uzimaju u obzir karakteristične značajke dječjeg organizma. Svjetska zdravstvena oganizacija (WHO) smatra da je zaštita zdravlja djece od mogućeg negativnog utjecaja elektromagnetskih polja mobitela prioritetni zadatak.

  • Potencijalni rizik za zdravlje djece je vrlo visok: apsorpcija elektromagnetske energije u djetetovu glavu je znatno veća nego kod odraslih osoba (dječji mozak ima veću provodiljivost, manju veličinu, tanke kosti lubanje, manja udaljenost od antene i sl.)
  • zračenje više utječe na djecu nego na odrasle
  • dječji mozak ima veću osjetljivost na nakupljanje štetnih učinaka u uvjetima kronične izloženosti zračenju
  • današnja djeca provode više vremena uz mobitele nego odrasli

Prema mišljenju Ruskog nacionalnog odbora za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (RNCNIRP), djeca - korisnici mobilnih telefona vjerojatno će u budućnosti biti suočeni sa sljedećim: Poremećaj pamćenja i pažnje, smanjenje kognitivnih sposobnosti i učenja, povećana razdražljivost, problemi sa spavanjem, povećana osjetljivost na stres, povećana sklonost epilepsiji. Moguće očekivani zdravstveni rizici: tumori mozga, tumori akustičkih i vestibularnih živaca (u dobi 25-30 godina), Alzheimerove bolesti, demencija, depresivni sindrom i druge vrste degeneracija živčanih struktura mozga (u dobi 50-60 godina).

Članovi Ruskog nacionalnog odbora za zaštitu od neionizirajućeg zračenja smatraju krajnje hitnim mjere za zaštitu zdravlja djece od utjecaja elektromagnetskih polja mobilnih komunikacijskih sustava. Apeliramo na državna tijela i cijelo društvo na posvećivanje posebne pažnje na ovoj dolazećoj prijetnji te na poduzimanje odgovarajućih mjera kako bi se spriječile negativne posljedice na zdravlje budućeg naraštaja.

Djeca koja koriste mobilne komunikacije nisu u stanju shvatiti da je njihov mozak podvrgnut zračenju i da je njihovo zdravlje - u riziku. Vjerujemo da ovaj rizik nije mnogo manji od rizika kod djece od duhana ili alkohola. Naša profesionalna obveza je ne dopustiti neaktivnošću uništavanje zdravlja djece.

Iz izvješća Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji o provedenim aktivnostima, 2008.

Napomena: 

Prema ruskim propisima o zaštiti od neionizirajućih zračenja iz 2003. godine, dopuštene referentne granične razine gustoće snage za opću izloženost su ograničene na 0.1 W/m2 (300-2400 MHz) i to u stambenim naseljima te na svim javnim i industrijskim područjima (točka 3.3. u Pravilniku). Te razine manje su i do 16 puta od hrvatskih koje vrijede unutar objekata, a čak do 89 puta od razina koje u Hrvatskoj vrijede na javnim područjima (izvan objekata).

Granice izlaganja za profesionalnu izloženost za frekvencije 300-2400 MHz ograničene su na 0.25 W/m2.

Dodatne informacije: Rezolucija Ruskog nacionalnog odbora za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (RNCNIRP), Moskva, travanj 2011.

četvrtak, 3. prosinca 2015.

Razbolio sam se od zračenja odašiljača

Večernji list, 2.11.2003.

Izvor: Shutterstock, ilustracija
- Tužio sam sudu VIP-net i tražim odštetu jer sam se razbolio zbog zračenja s njihovih odašiljača - rekao nam je Ivan Trogrančić iz Zagreba. - Na stupove s odašiljačima postavljali smo metalne penjalice, a za to vrijeme odašiljači su bili uključeni. Od tada imam stalne glavobolje i povremeno grčenje mišića, a vid mi se pogoršao šest puta!

Ivan Trogrančić zaposlen je u Zagrebačkom elektrotehničkom poduzeću koje je postavljalo stupove za VIP-netove odašiljače za mobilnu telefoniju. Za montažerskih radova na stupu, no pritom su odašiljači bili u funkciji, radnici su osjetili smetnje za koje tvrde da potiču od zračenja snažnih odašiljača.

- Pri radu smo osjetili trnce u rukama i neobjašnjiv svrbež, a navečer nakon posla počeli su grčevi mišića ruku i nogu. Od tada me muči snažna glavobolja na lijevoj strani lubanje, imam kroničnu nesanicu, vid mi se drastično pogoršao i opće zdravstveno stanje mi je slabo. Nakon montaže 7. odašiljača, tražio sam da me oslobode tog posla jer više nisam mogao izdržati.

Raspitujući se o štetnosti zračenja s odašiljača, gospodin Trogrančić doznao je da monteri HT CRO-neta ne rade na odašiljačima dok su uključeni, a isto vrijedi i za VIP-netove montere i inženjere. No, to nije vrijedilo za skupinu ZEP-ovih montera.

- HT CRO-net odašiljači postavljeni su tako da ne ugrožavaju zdravlje ljudi u okolini, što znači da su na visokim stupovima i s minimalnom snagom odašiljanja. VIP-netovi odašiljači postavljeni su na krovove zgrada, na stupovima visokima samo četiri metra, pa i ti stanari već imaju zdravstvenih problema. Nakon što sam o tom problemu informirao tadašnju ministricu zdravstva Anu Stavljenić-Rukavinu, s krova Ministarstva zdravstva na Ksaveru skinut je VIP-netov odašiljač - tvrdi Ivan Trogrančić.

U Ministarstvu se ne boje zračenja

- U vrijeme kad se vaš čitatelj obraćao tadašnjoj ministrici zdravstva Ani Stavljenić-Rukavini na krovu zgrade Ministarstva zdravstva bila je antena bazne postaje mreže pokretne telefonije, ali ona nije uklonjena, niti za to postoje razlozi. U međuvremenu se Ministarstvo zdravstva preselilo u drugu zgradu na kojoj su dvije antene - kaže dr. med. Srećko Grgić, viši sanitarni inspektor. - Jakost elektromagnetskog polja antena za pokretnu telefoniju opada s kvadratom udaljenosti i već na oko metar udaljenosti ne predstavlja zdravstvenu opasnost. Također, ni istraživanja zračenja mobitela za telefoniranja, a pogotovo uspostavljanja veze, kad je zračenje najintenzivnije, ne upozoravaju na povezanost ovoga zračenja i bolesti - ističe dr. Grgić.

- Na zahtjev Ministarstva zdravstva na odabranim lokacijama su provedena mjerenja elektromagnetskih polja antenskih sustava za pokretnu telefoniju. Izmjerene vrijednosti bile su osjetno niže od dopuštenih snaga zračenja, prema vrijedećim preporukama Europske unije i ICNIRP-a - International Commission on Nonionizing Radiation Protection. Usporedba s vrijednostima predloženima u Nacrtu pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja daje također vrlo zadovoljavajuće rezultate. U skladu s preporukama EU, utvrđeno je da nema dokaza da su ti sustavi opasni za ljudsko zdravlje, niti mikrovalno zračenje izaziva rak ili ubrzava rak - kaže dr. Grgić.

srijeda, 2. prosinca 2015.

Dubrovnik: Nakon prijave izgradnje bazne stanice u zaštičenom krajoliku, Ministarstvo zaštite okoliša šalje inspekciju

Dubrovnik, 30.11. - 2.12.2015.

Bazna stanica je izgrađena u naselju
koje je ujedno i zaštičeni krajolik


Ekološka udruga Zeleno sunce upravo je dobila odgovor nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i prirode RH u svezi njihove predstavke zbog nedavnog postavljanja bazne stanice za mobilnu telefoniju u samom naselju Sustjepan. Riječ je o postavljanju ukupno četiri antene u naselju Sustjepan.
U odgovoru se ističe kako su zaprimili predstavku "kojom se ukazuje na moguće nepravilnosti vezane uz postavljanje baznih stanica u naselju Sustjepan. S obzirom da opisana problematika nije regulirana propisima koje je ovlaštena nadzirati inspekcija zaštite okoliša, predstavka se dostavlja na nadležno postupanje građevinskoj i sanitarnoj inspekciji".

Ekolozi u pismu medijima o navedenom odgovoru kažu kako "nisu zadovoljni, s obzirom da se ovdje radi i o naselju i zaštićenom krajoliku".


nedjelja, 29. studenoga 2015.

"Mobilni operatori imaju zakonsko pokriće, koje su - za pretpostaviti je - sami izlobirali u svoju korist"

Apsurdni hrvatski zakoni: Za rekonstrukciju krova ili postavljanje stakla (ostakljivanje) terase ili lođe, potrebna je građevinska dozvola.  Ista dozvola nije potrebna za izgradnju antenskih prihvata na postojeće građevine i, što je još apsurdnije, za izgradnju nekoliko desetaka metara visokih antenskih stupova! Takve dozovole potrebne su u gotovo svim državama EU.

U nastavku je članak iz 2011. koji zorno opisuje što se događa kada se antenski stup i prihvat proglasi jednostavnom građevinom.

Rijeka, 1. travnja 2011. Novi list

Antene na zgradama bez ikakve kontrole

Elektronički sustavi mogu se postavljati bez lokacijske i građevinske dozvole samo na temelju dogovora sa stanarima stambenih objekata

RIJEKA Krovovi zgrada u Ulici Antuna Barca na Turniću načičkani su baznim stanicama mobilnih operatera, a opće je poznata stvar da se ovdje radi o jednostavnoj matematici – mobilni operater ponudi stanarima popunjavanje zajedničkih sredstava pričuve u troznamenkastom broju, no u zamjenu traži postavljanje svoje antene na krov kroz neki određeni period. U mnogim zgradama tako većina suvlasničke zajednice pristaje na ovakav dogovor i pomami za iznosima koji im mogu osigurati novu fasadu, krov, lift ili neki drugi veći zahvat.

Utjecaj zračenja

Ipak, dio stanara ne slaže se s ovakvom praksom, među kojima je i Milena Žitinić iz Antuna Barca 3a, a čiji se stan nalazi ispod krovne ploče gdje je prije četiri godine postavljena VIP-ova bazna stanica.

– Isprva nisam htjela pristati, no tadašnji povjerenik zgrade me uvjeravao kako jedina ja kočim ulaganje u zgradu te kako će sve skupa ovdje stajati ograničen period, a zgrada će trajno profitirati od toga. Na koncu sam pristala, no uvjerena sam da nitko od nas nije znao da će nam na krov doći dvije ogromne i vrlo teške naprave obučene u lim nalik trafostanici koje su postavljene doslovce pod okriljem noći na otprije problematičan ravni krov koji je prokišnjavao u stanove ispod, a čija debljina ploče iznosi tek 15-ak centimetara, ispričala nam je Milena Žitinić, inače majka troje djece.

Nepoznat utjecaj zračenja na stanare same zgrade kao i na one iz okolnih objekata, potencijalno narušena statika krovnog pokrova te manjak informacija uopće na ovu temu potaklo je ovu Riječanku da postavi javno pitanje – postoji li ikakva kotrola lokalnih vlasti nad postavljanjem ovih uređaja i tko ih odobrava? Sudeći po odgovorima Grada Rijeke i Županije Primorsko-goranske kontrole nema, naročito u posljednje dvije godine.

Dozvole nepotrebne

Naime, u veljači 2009. godine donesen je Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima kojim je propisano da se elektronički komunikacijski sustavi prema tipskom projektu mogu postavljati posve bez lokacijske dozvole i dozvole za gradnju! Dovoljno je da tvrtke poput VIP-a, T-Mobilea ili Tele 2 imaju izdano posebno odobrenje nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i dalje se samo dogovaraju sa stanarima zgrade. Potrebno je da 51 posto suvlasnika pristane na postavu takozvanog antenskog prihvata i stvar je riješena. U to smo se prvi put osvjedočili kada smo prošle godine pisali o slučaju zgrade na Srdočima u Tina Ujevića 43, kada su stanari ipak uspjeli nagovoriti svoje susjede da od T-Mobilea zatraže prekid ugovora i tako spriječili postavljanje antene.

– Zbog Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima ne možemo utjecati na praksu postavljanja baznih stanica, jer se ono vrši neovisno o planu lokacija i dovoljna je suglasnost suvlasnika zgrade. Stoga ne raspolažemo točnim brojem postavljenih baznih stanica bez potrebnih dozvola, jer je to u nadležnosti postupanja građevinske inspekcije, priznaje nam pročelnica Odjela gradske uprave za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenje Ljiljana Buljan. U posljednje vrijeme gradskoj se upravi više nitko od mobilnih operatera ne javlja za antenske prihvate, jer mobilni operateri za to imaju zakonsko pokriće, koje su – za pretpostaviti je – sami izlobirali u svoju korist. Na tom se putu otvaranja legalne anarhije posve izgubila zaštita samih građana.

petak, 27. studenoga 2015.

Operator u Poljica-Brigu postavio nove 4 antene: Očajni mještani spremni su se odreći ulaganja u mjesto, samo da se bazna stanica premjesti

Na sjednici gradskog vijeća grada Nina, između ostalog, raspravljalo se o spornoj baznoj stanici koja se nalazi u centru mjesta Poljica-Brig. Mještani godinama traže premještanje bazne stanice, ali se vlasnik uporno oglušuje. Dapače, nedavno su na istom mjestu montirane dodatne četiri antene.

Problem odašiljača

Od ostalih točaka dosta se raspravljalo o prijedlogu 300-tinjak mještana Poljica Briga, u kojemu se moli Gradsko vijeće da zauzme čvrst i konačan stav da se riješi pitanje 40 metara visokog antenskog telefonsko-mobilnog odašiljača koji je neposredno pred početak Domovinskog rata podignut u centru mjesta. Prijedlog je vijećnici obznanio predsjednik Ćurjurić koji je i sam stanovnik spomenutog mjesta, a koji je uz ostalo istaknuo kako je za dlaku ovih dana izbjegnut incident između mještana Poljica Briga i djelatnika koji su na isti odašiljač postavili dodatne četiri mobilne antene.

- Radi se o najačem repetitoru na prostoru naše županije čija se valna dužina proteže na trideset kilometara. Lanjske godine u ovo isto vrijeme mještani Poljica Briga su potpisali peticiju i predali je vlasniku odašiljača T-Comu da se ukloni sporni repetitor jer od učestalog zračenja sve više ljudi u mjestu obolijeva od malignih bolesti. Budući da se vlasnik uporno oglušuje, mještani Poljica Briga mole Gradsko vijeće da im iziđe u susret i ovlasti Grad da se od Hrvatskih šuma kupi odgovarajuća parcela izvan granica mjesta za izmještanje odašiljača. Mještani su spremni da im se na ime tog posla u naredne dvije godine u mjesto ne uloži niti kuna iz gradskog proračuna, ali da se konačno riješe repetiotora koji im je postao noćna mora, rekao je Ćurjurić.

Vijećnici su svi do jednoga bez zadrške podržali prijedlog Poljičana dok je gradonačelnik zaključio kako je ovdje riječ o problemu koji će se kroz razgovore i dogovore zainteresiranih strana pokušati riješiti u što kraćem roku.
Prilog iz emisije Hrvatska uživo o ovoj temi iz prosinca 2014.

srijeda, 25. studenoga 2015.

Novi zastupnici u Saboru će se angažirati na izmjeni legislative: Naglasak na Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama


Na fotografijama: Vodice, Zagreb Vrbani, Zagreb Rudeš
Fotografije iz drugih gradova i mjesta ovdjeZa izgradnju baznih stanica nisu potrebne građevinske i lokacijske dozvole pa se antene postavljaju gdje god se stigne, bez ikakvog reda

Miro Bulj u Sabor je ušao kao drugi na listi Nezavisne liste MOST u IX. izbornoj jedinici. No široj je javnosti nepoznato kako se početkom 2015. kao sinjski nezavisni vijećnik uključio u akciju protiv postavljanja bazne stanice mobilnog teleoperatera u selu Radošić.
Regulativa iz graditeljstva

Ondje je, kako je ranije izvijestila Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetskog zračenja HUZEZ, teleoperater planirao postaviti baznu stanicu na napuštenu obiteljsku kuću usred sela. U strahu za zdravlje svoje djece, susjedi iz obližnjih domaćinstava su se pobunili, a u prosvjedima je prednjačio povratnik iz Australije Nikola Crnac, čija je kuća trebala biti najbliža anteni. Bulj je Crncu i mještanima pružio potporu u organizaciji prosvjeda, u suradnji s HUZEZ-om organizirao je edukativnu tribinu o utjecaju štetnog elektromagnetskog zračenja baznih stanica na zdravlje i manjkavoj legislativi kad je riječ o postavljanju baznih stanica u Hrvatskoj. Pomogao je i u prikupljanju potpisa protiv postavljanja bazne stanice u Radošiću.


Budući da je ta bazna stanica, kao i većina sličnih u Hrvatskoj, postavljena u skladu sa zakonom, Bulj i mještani Radošića odlučili su u svibnju uzeti stvar u svoje ruke i građanskim neposluhom izboriti se za svoj cilj.

Nikola Crnac se debelim čeličnim lancem oko vrata privezao za baznu stanicu, koju su radnici po nalogu operatera kamionom doveli u Radošić. Radnici, šokirani neočekivanim činom, nisu imali drugog izbora nego odustati od postavljanja, iako, po hrvatskim zakonima, susjedi ne trebaju dati suglasnost za postavljanje bazne stanice, niti je za to potrebna građevinska dozvola.

''Mi, mještani Radošića, nemamo ništa protiv baznih stanica, ali neka ih postavljaju barem kilometar od kuća'''', poručio je tada Crnac, kojemu je snažnu podršku pružio Bulj. Ovaj se dvojac može pohvaliti kako je, za razliku od mnogih građana koji su se zbog istog razloga diljem Hrvatske pobunili, u svom naumu i uspio. Prema informacijama kojima raspolažu, teleoperater je (zasada) odustao od postavljanja spomenute bazne stanice.

Udruga HUZEZ, s kojom Bulj surađuje, proteklih je 18 mjeseci pokušavala kod resornih ministarstava utjecati na izmjenu Zakona i Pravilnika kojima bi se uvelo više reda u način postavljanja baznih stanica u Hrvatskoj. Međutim, resorna ministarstva do sada nisu imala sluha za ovaj problem. Miro Bulj se, kao novoizabrani zastupnik, u parlamentu planira angažirati po pitanju izmjene trenutne legislative, s naglaskom na Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima koji definira mogućnost postavljanja baznih stanica bez građevinske dozvole. Prema studiji Svjetske asocijacije mobilnih operatera GSMA Hrvatska je JEDINA zemlja u Europi u kojoj se antenski stupovi na tlu a i krovni prihvati na postojećim objektima postavljaju BEZ građevinske i lokacijske dozvole. Prema istom Hrvatska je jedna od samo četiri zemlje u Europi (uz Rumunjsku, Slovačku i Portugal) u kojoj nije obavezna javna rasprava, pa čak ni informiranje lokalne zajednice o lokacijama za bazne stanice mobilne telefonije.

Dodajmo i kako je na listi Domoljubne koalicije u VII. izbornoj jedinici u Hrvatski sabor izabran i Željko Fiolić, koji je, kao predsjednik VGČ Novi Zagreb Zapad, dao punu podršku mještanima Ježdovca u, nažalost, neuspješnoj akciji izmještanja antena bazne stanice s krova obiteljske kuće u gusto naseljenom mjestu na lokaciju izvan mjesta'', poručuju iz HUZEZ-a.

Izvor: direktno.hr.

četvrtak, 19. studenoga 2015.

Cijeli Drvenik ustao protiv izgradnje bazne stanice u centru mjesta, mještani traže postavljanje antena na postojeći stup izvan naselja

Drvenik, Tučepi, 19.11.2015.

Peticiju potpisalo više od 200 Drveničana, repetitori se izmještaju i s Alge

Gotovo cijeli Drvenik potpisao je
peticiju koju će dostaviti operatoru
Nakon što su djelatnici teleoperatera Tele 2 prije dva tjedna na krov kuće u Drveniku pokušali postaviti repetitor bez znanja mještana, Drveničani su tijekom prošlog tjedna organizirali potpisivanje peticije. Peticiju je do prošle nedjelje potpisalo više od 200 mještana koji zahtijevaju da se repetitor ne postavi na kuću u centru mjesta jer bi to bio već treći odašiljač mobilnog operatera u Drveniku. Naime, jedan se nalazi na krovu zgrade Pošte, TZ-a Drvenik i trgovine Studenac u centru mjesta, a drugi na brdu iznad crkve sv.Roka. Inicijator potpisivanja peticije je predsjednik MO Drvenik Vicko Kostanić koji je akciju organizirao u suradnji s gračkim načelnikom Ivom Kosovićem. Kako nam je kazao Kostanić, peticija će biti dostavljena operateru Tele2, a Drveničani će se boriti da se na brdo izmjesti i repetitor iz centra mjesta.

Teleoperater nije tražio dozvolu

U Drveniku postoji antenski stup izvan
mjesta
- Djelatnici Tele2 su se očito pritajili jer se više ne pojavljuju, a nije nas kontaktirala ni Drveničanka koja stanuje u Zagrebu, a na čiju je kuću trebala biti postavljena antena mobilnog operatera. Peticija se tijekom tjedna potpisivala u uredu TZ-a Drvenik, a u dane vikenda su volonteri potpise prikupljali po kućama. Kako sam doznao, kada se na brdu iznad crkve sv.Roka postavljala antena VIP-ovog operatera, u ugovoru je stajalo da i ostali operateri svoje odašiljače mogu postaviti na konstrukciju što bi bilo izvrsno jer su tako antene udaljene od centra, kazao je Kostanić. Slične informacije ustupio nam je i grački načelnik Ivo Kosović koji kaže da je Općina odmah podržala mještane Drvenika u potpisivanju peticije. – Prije pokušaja postavljanja repetitora Općini Gradac se nitko nije obratio za davanje suglasnosti. Mobilni operater mora imati dozvolu za postavljanje antene i van svake pameti mi je da će se antena postaviti na obiteljsku kuću i to u centru mjesta, kazao je Kosović dodavši da će Drveničane i dalje podržavati u njihovoj namjeri. Podsjetimo, pokušaj instaliranja trećeg odašiljača izveden je na nekorektan način jer su se radnici Tele2 prvom susjedu kuće na koju se antena postavlja, lažno predstavili te su kazali da su iz unutarnje kontrole HEP-a nakon čega su ipak priznali da je riječ o anteni.

Odašiljači u Prostornom planu

Na krovu hotela Alga u Tučepima
nalaze se kamuflirani  odašiljači
sva tri operatora
Slučaj pokušaja postavljanja repetitora mobilnog operatera u Drveniku nije usamljen jer su isto prije napravili i Tučepljani. Naime, kako smo pisali u par navrata, oko 10 mladih Tučepljana udružilo se u inicijativu Stop zračenju u Tučepima s ciljem da se tri repetitora mobilnih operatera postavljena na krov hotela Alga izmjeste van mjesta. Inicijativa građana ipak je urodila plodom jer će se u izmjene i dopune Prostornog plana Općine Tučepi koje su u tijeku, unijeti nova lokacija za antene koje će se izmjestiti s Alge. Prije sastanka s predstavnicima mobilnih operatera, Općine Tučepi i Bluesun Hotela Tučepi, Tučepljani su također potpisivali peticiju te su prikupili 500 potpisa. Osim toga članovi inicijative Stop zračenju u suradnji s Hrvatskom udrugom za zaštitu od elektromagnetskog zračenja održali su tribinu o štetnosti zračenja baznih stanica. Mladi Tučepljani su i obišli kuće u krugu od 350Prema prikupljenim podacima, broj oboljelih od zloćudnih bolesti povećan je za 400% u usporedbi od prije 12 godina kada na Algi nije bilo odašiljača. Kako nam je kazao tučepski načelnik Ante Čobrnić, Općina je od mobilnih operatera dobila dvije potencijalne nove lokacije za izmještanje repetitora s Alge. – Obzirom da smo u proceduri izmjena i dopuna Prostornog plana Općine Tučepi, lokacije ćemo označiti u Planu. Stoga će nam najvažnija stavka u proceduri Ocjene o potrebi strateške procjene utjecaja dokumenta na okoliš biti repetitori i njihov utjecaj na ljudsko zdravlje. Kada se bude razmatrao nacrt prijedloga Plana, ovaj dio će biti najinteresantniji jer će se ostaviti postojeća lokacija Alge, a ucrtat će se dvije nove lokacije s time da se postojeća ukida kada se nove formiraju, kazao je Čobrnić.
metara od hotela Alga te su popisali broj oboljelih od karcinoma u posljednjih 12 godina kada su na krov Alge i postavljene bazne stanice.

Izvršena mjerenja za nove lokacije teleoperatera

Informaciju prema kojoj će se s hotela Alga izmjestiti repetitori mobilnih operatera ustupio nam je i izvršni direktor Hotela Tučepi Krunoslav Šošić. Kako kaže Šošić, slučaj je s inicijativom Stop zračenju riješen na kvalitetan način. – Nove lokacije za antene koje će se predvidjeti u izmjenama i dopunama Prostornog plana Općine Tučepi, odredit će teleoperateri u koordinacijom s Općinom. Potrebno je odraditi sva mjerenja za određivanje lokacija nakon čega se ide korak dalje. Sada repetitore ne možemo ukloniti dok prvo ne odredimo lokacije koje će zadovoljavati potrebe gostiju i stanovništva. Ne znam kada bi točno moglo doći do izmještanja, a tijekom sezone su predstavnici teleoperatera određivali mjerenja kojima je vidljiva pokrivenost mreže po broju korisnika. Nova pozicija za antene mora biti kvalitetno određena da sutra ne bi bilo da je dio mjesta pokriven signalom, a drugi dio nije. Procedura nije jednostavna, mještani moraju biti strpljivi jer ipak živimo od turizma i ne možemo sebi dopustiti da gosti ostanu bez mobilnih usluga, kazao je Šošić.

Izvor: Makarska kronika
Foto: Makarska kronika, HAKOM screenshot, Inicijativa Stop zračenju u Tučepima