četvrtak, 31. ožujka 2016.

Priopćenje za javnost gradonačelnika Virovitice Ivice Kirina vezano uz postavljanje bazne stanice na zgradi na Trgu bana Josipa Jelačića


Virovitica, 31. ožujka 2016. - icv.hr

Kako smo od građana dobili saznanja da je u utorak u popodnevnim satima, bez upoznavanja institucije Grada Virovitice, na zgradu na Trgu bana Josipa Jelačića postavljena bazna stanica jednog od mobilnih operatera obraćamo se građanima Virovitice sa sljedećim priopćenjem:

“Bazna stanica postavljena je bez odobrenja ili bilo kojeg drugog dokumenta Grada Virovitice niti je Grad Virovitica o toj aktivnosti na bilo koji drugi način izvješten već se prema našim saznanjima radi o odluci većine stanara koji žive u toj zgradi, koji su svojim potpisima dopustili postavljanje bazne stanice na svom objektu. Ipak Grad Virovitica poduzet će sve radnje da se zaštiti okolno stanovništvo uzimajući u obzir i činjenicu da se radi o velikoj gustoći naseljenosti i da se u neposrednoj blizini postavljanja ovog uređaja nalazi i Glazbena škola Jan Vlašimsky te Gimnazija Petar Preradović (sve unutar 400 m udaljenosti od spomenutog objekta). Stoga ovom prilikom posebno naglašavamo da ćemo poduzeti sve radnje prema nadležnim inspekcijama kako bi zaštitili svoje građane” – stoji u priopćenju gradonačelnika Virovitice Ivice Kirina. (www.virovitica.hr, Fotografije: Matija Rođak)

Odašiljač na zvoniku crkve u Brtonigli bez odobrenja

31. ožujka 2016. - Glas Istre

Nakon što smo izvijestili da je župnik dao postaviti baznu stanicu za mobilnu telefoniju u zvonik crkve sv. Kuzme i Damjana u Fažani, bez dozvole Konzervatorskog odjela u Puli, javio nam se čitatelj koji veli da se isto dogodilo u Brtonigli, u zvoniku sv. Zenona. Željko Rajčić, župnik Župe Brtonigla potvrdio nam je u telefonskom razgovoru da je u zvoniku crkve sv. Zenona postavljena bazna stanica za mobilnu telefoniju. Na pitanje je li ova stanica, postavljena uz sve potrebne dozvole, odbio nam je odgovoriti te nas uputio Porečkoj i pulskoj biskupiji. No, na upit i požurnicu nismo dobili nikakav odgovor od Biskupije, a nakon bezbroj telefonskih poziva nismo uspjeli dobiti ni izjavu kancelara Biskupije Sergeja Jelenića koji nam se ranije očitovao po pitanju bazne stanice u Fažani.

Zvonik u Fažani zaštićen, u Brtonigli - ne

Pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli Lorella Limoncin Toth nam je pojasnila da crkva sv. Zenona u Brtonigli nije zaštićeni spomenik kulture pa nije u njihovoj nadležnosti izdavanje uvjeta za bazne stanice mobilnih operatera. Iz navedenog se može zaključiti da iako je u Brtonigli primjetan isti problem kao u Fažani, razlika je u tome što je jedan zvonik zaštićeni spomenik kulture, a drugi nije te stoga konzervatori nisu trebali dati suglasnost Biskupiji da se u zvoniku crkve sv. Zenona u Brtonigli postavi prikrivena bazna stanica mobilnog operatera.

Pročelnicu Konzervatorskog odjela upitali smo u kojim se još zvonicima u Istri nalaze prikrivene bazne stanice, osim u Fažani i Brtonigli, te koje bazne stanice su postavljene u istarskim zvonicima uz njihovu suglasnost. Odgovorila nam je da nisu u mogućnosti potpuno utvrditi gdje su sve takvi uređaji postavljeni s dozvolom.

- Obzirom da su brojne utvrde bile pod vojnom ingerencijom, na njima su postavljeni bez suglasnosti nadležnog konzervatorskog odjela. Pregledom dokumentacije ovog odjela utvrdili smo nekoliko objekata na kojima su takvi uređaji postavljeni uz naše odobrenje. Radi se o slijedećim zahvatima: antena i uređaj na vodovodom rezervoaru u blizini crkve sv. Jurja u Buzetu, antenski sustav i GSM osnovna postaja na zvoniku u Pićnu, sustav na zvoniku u Bujama, sustav na zvoniku župne crkve u Vrsaru, sustav na zvoniku crkve Gospe od Anđela u Poreču i sustav na gradskoj palači u Vodnjanu, odgovorila nam je Limoncin Toth te napomenula da se do prije nekoliko godina njihova arhiva vodila ručno pa nisu u mogućnosti u kratkom roku pregledati sve izdane akte. Dodala je kako propisi o zaštiti spomenika kulture ne zabranjuju postavljanje antena na spomenicima kulture, no njihovo se postavljanje odobrava samo u izuzetnim slučajevima.

Nitko ne poštuje općinsku odluku

- Ako se bazna stanica postavlja na objekt koji je zaštićeni spomenik kulture ili se nalazi na području registrirane spomeničke cjeline, potrebna je uz dozvolu Ministarstva zdravlja i rješenje nadležnog konzervatorskog odjela, ali samo u domeni pozicije i oblikovanja stanice. Služba zaštite kulturne baštine nije ovlaštena provjeravati u kojoj mjeri bilo koji zahvat u prostoru ima utjecaj na zdravlje ljudi, već provjerava u kojoj je mjeri neki zahvat usklađen s izgledom građevine i situacijom u prostoru. Ukoliko sustav nije moguće zadovoljavajuće uklopiti u postojeću mikrolokaciju na način da bude što manje vidljiv, ne izdaje se odobrenje za njegovo postavljanje. U slučaju da je riječ o objektu koji nije upisan u Registar kulturnih dobara već spada u liste evidentiranih spomenika, u mogućnosti smo davati mišljenja o namjeravanom zahvatu, u domeni pozicije i oblikovanja stanice, međutim ono za investitore nije pravno obvezujuće, pojasnila nam je pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli.

Načelnika Općine Brtonigla Doriana Labinjana upitali smo je li Župa od njega zatražila suglasnost za postavljanje bazne stanice. Veli da nije zatražena nikakva suglasnost za postavljanje bilo koje bazne stanice, niti na zvoniku, pa ni za ostale dvije koje se nalaze u neposrednoj blizini samog naselja.

- Jedna stanica, ogroman stup sa odašiljačima, nalazi se manje od 100-injak metara od vrtića i škole. Za navedenu stanicu smo u više navrata pisali nadležnim institucijama, čak smo i u prostornom planu donijeli odredbu da bazne stanice moraju biti na daljini od najmanje 500 metara od naseljenog objekta, ali uzalud. Svako toliko na našem teritoriju niču novi stupovi bez da se uopće informira o tome lokalna zajednica, zaključio je Labinjan.

Postavljanje baznih stanica vrlo šturo regulirano zakonima

Limoncin Toth pojasnila nam je da je postavljanje baznih stanica vrlo šturo regulirano postojećom zakonskom regulativom, tako da za njihovo postavljanje nije potrebno ishoditi lokacijsku i građevinsku dozvolu. - Takvu dozvolu mora međutim imati objekt na koji se postavlja nosivi stup, kao i samostojeći antenski stupovi koji moraju biti postavljeni prema dokumentu prostornog uređenja. Problem se javlja kad se antene postavljaju na postojeće objekte. Za postavljanje takvih antena potrebna je samo uporabna dozvola Ministarstva zdravlja kojom se dokazuje da je zadovoljen Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja, odnosno da granične razine ne prelaze vrijednosti definirane pravilnikom. (Paulo GREGOROVIĆ)

utorak, 22. ožujka 2016.

Varaždinci potpisuju peticiju za uklanjanje bazne stanice iz središta naselja

Stanari POS naselja u Jalkovečkoj ulici pokrenuli su peticiju za uklanjanje bazne stanice (antenskog stupa) iz POS naselja. 

- Kako je bazna stanica postavljenja prije nego je dovršeno POS naselje Jalkovečka u Varaždinu, ovim putem tražimo od vlasnika antene da je makne jer smo zabrinuti za naše zdravlje. U zgradama do antene živi jako mnogo mladih obitelji s malom djecom te smatramo da anteni više nije mjesto tu - poručili su stanari POS naselja.

Svi zainteresirani i zabrinuti građani mogu se priključiti incijativi stanara i potpisati peticiju ovdje.

srijeda, 16. ožujka 2016.

Maknut antenski stup iz centra M. Središča

Mursko Središće, 15.3.2016. - emedjimurje.rtl.hr

 


Danas je demontiran, a potom i odvezen iz Murskog Središćaantenski stup (odašiljač) jednog mobilnog operatera. Rezultat je to peticije žitelja Murskog Središća koji su uvjereni kako je odašiljač štetan po zdravlje ljudi, poglavito djece obližnjeg dječjeg vrtića.

Ovom prigodom središćanski gradonačelnik Dražen Srpakodržao je prigodnu konferenciju za novinare na kojoj je opisao tijek događanja od podnošenja peticije preko traženja lokacije do njezinog pronalaska i postavljanja novog stupa na izlazu iz naselja u smjeru Selnice.

Srpak je kazao i kako je upoznat s problemima koje imaju korisnici mobilnih usluga u Križovcu i okolici te na smetnje kod prijama televizijskog signala HRT-a, poglavito 3. i 4. programa.

Obećao je kako će poraditi na tome da se problemi riješe na korist i zadovoljstvo pučanstva, koje smatra kako je problem nastao premještanjem odnosno izgradnjom novog odašiljača na drugu lokaciju.



Francuski liječnici traže priznavanje elektropreosjetljivosti

ŽALBA LIJEČNIKA I ZDRAVSTVENIH RADNIKA - "RAZUMIJEVANJE I PREPOZNAVANJE ELEKTRO-PREOSJETLJIVOSTI"

Više od pedeset francuskih liječnika uputilo je apel francuskoj vladi za "razumijevanje i prepoznavanje elektropreosjetljivosti". U apelu odaslanom iz francuskog parlamenta navode se problemi s kojima se liječnici sve češće susreću, a povezuju ih s elektromagnetskim poljima, odnosno elektromagnetskom preosjetljivosti. Traži se sustavno liječenje pacijenata, zone "bez zračenja", primjena načela predostrožnosti i edukacija stanovništva.

Elektropreosjetljivost se definira kao preosjetljivost na elektromagnetska polja kakva emitiraju primjerice mobilni telefoni, kućni bežični telefoni ili bazne stanice. Procjenjuje se da je takvih ljudi u francuskoj najmanje 2%.

Iz apela izdvajamo:

... u posljednjih nekoliko godina, za vrijeme naših konzultacija, bilježimo dramatičan porast teških i kroničnih bolesti kod naših pacijenata, kao što su:

- Bol i/ili toplina u uhu
- Trnci, žarenje, svrbež na licu, vlasištu ili rukama
- Glavobolje, ukočenost u vratu
- Vizualni poremećai, zamagljen vid, lažna vrtoglavica, slabost
- Lezije kože s osjećajem opeklina i/ili svrbež
- Bolovi u mišičima, grčevi, trzanje
- Slabljenje kognitivnih funkcija, gubitak kratkoročnog pamćenja
- Stezanje u prsima, tahikardija
- Nesanica, kronični umor, depresivne tendencije

U djece, glavobolja i poremećaji spavanja, disleksija, poremećaj pažnje i koncentracije, gubitak pamćenja, problemi u ponašanju. S obzirom da su u stambenom okruženju i na navike naših pacijenata, često se vidi povezanost u vremenu i prostoru između nastanka ovih poremećaja i početka zračenja elektromagnetskih valova kao što su:

- Instalacija bazne stanice u blizini kuće ili radnog mjesta
- Intenzivno korištenje mobilnog telefona
- Korištenje DECT bežičnog telefona kod kuće ili na poslu

Elektromagnetska polja, čini se, djelomično objašnjavaju pojavu tih bolesti. Vjerujemo da je konačno došlo vrijeme da se raspravi ovaj veliki problem javnog zdravlja. Iako znanstvena kontroverza ostaje u nekim pogledima na ovu temu, ovi bolesnici postoje i potrebno je ublažiti njihove patnje. Čini se neopohodno, kao mjera opreza, smanjiti opću izloženost stanovništva elektromagnetskim poljima, posebno u pogledu djece, smanjiti izloženost Wi-Fi i tableta u školama, stoji između ostalog u apelu francuskih liječnika.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 2005. je priznala postojanje simptoma koji variraju u ovisnosti o pojedincu, ali su smatrali da nije bilo jasnih kriterija za dijagnozu ili znanstvenu osnovu koja bi povezala ovu pojavu s izloženosti elektromagnetskim poljima. Neke države, poput Švedske, priznale su elektropreosjetljivost kao invalidnost. Pacijenti u Švedskoj ostvaruju prava na liječenje i zaštitu od elektromagnetskih polja na teret države.

Više informacija o apelu na poveznicama
http://www.michele-rivasi.eu/a-la-une/appel-de-medecins-et-professionnels-de-sante-%C2%AB-pour-mieux-comprendre-et-reconnaitre-l%E2%80%99electro-hypersensibilite-%C2%BB/

http://www.lequotidiendumedecin.fr/actualites/article/2016/02/12/un-groupe-de-medecins-appelle-reconnaitre-lelectrosensibilite_795241

utorak, 15. ožujka 2016.

Odabir lokacija i građevina bez ikakvih kriterija: Crkva na kojoj se nalaze antene upisana je u Registar kulturnih dobara RH!

Odašiljači se našli u zvoniku bez dozvole konzervatora

Foto: Glas Istre
Tko god da je i uz čiji suglasnost postavio baznu stanicu za mobilnu telefoniju u zvonik župne crkve sv. Kuzme i Damjana u Fažani, učinio je to bez dozvole Konzervatorskog odjela u Puli, poručila nam je pročelnica Lorella Limoncin Toth. Ne samo da nije ishodovano odobrenje konzervatora nego nije, pokazuje arhiva tog odjela, ni podnesen zahtjev za izdavanje odobrenja.

Bivši župnik amenovao postavljanje

Podsjetimo, koncem veljače olujni je vjetar strgao tkaninu s prozora zvonika crkve nakon čega su Fažanci ugledali do tada skrivene odašiljače te da bi o tome obavijestili javnost formirali Facebook grupa "Protiv baznih stanica u centru Fažane". Nekoliko dana kasnije odašiljači su i opet prekriveni tkaninom. Grupa na Facebooku tvrdi da je u zvoniku u centru mjesta raspoređeno osam odašiljača, da bi se trebali nalaziti 300 metara od naselja te da po zakonu trebaju biti javno označeni kao izvor zračenja. Uskoro se pokazalo da je bazna stanica postavljena prije barem četiri godine - prema informacijama iz Porečke i pulske biskupije, vlasnika sakralnog objekta, postavljena je na zahtjev prijašnjeg župnika Joška Listeša te uz suglasnost Župnog vijeća i prijašnjeg biskupa Ivana Milovana. Župnik i biskup te su dužnosti obavljali do 2012. godine.

Na pitanje o kojem se mobilnom operateru radi, u redovima Crkve naišli smo na zavjet šutnje.

Bez prethodnog odobrenja nadležnih tijela

- Župna crkva sv. Kuzme i Damjana i zvonik nalaze se u sklopu zaštićene kulturno-povijesne cjeline Fažane upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske i imaju status kulturnog dobra. Prema članku 62. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara radnje koje bi mogle prouzročiti promjene na kulturnom dobru, odnosno koje bi mogle narušiti cjelovitost kulturnog dobra, mogu se poduzimati uz prethodno odobrenje nadležnog tijela. Uvidom u arhivu Konzervatorskog odjela u Puli utvrđeno je da za postavljanje bazne stanice mobilnog operatera u zvonik crkve vlasnik nije podnio zahtjev za njeno postavljanje, odnosno nije ishodio rješenje o prethodnom odobrenju od strane nadležnog Konzervatorskog odjela, piše u odgovoru pročelnice pulskih konzervatora Limoncin Toth.

Upućuje nas i na članak 86. istog zakona te piše "ako inspektor utvrdi da je povrijeđen ovaj zakon ili propis donesen na osnovu njega, pisano će utvrditi nedostatke i nepravilnosti i rješenjem odrediti mjere i rok za njihovo otklanjanje".

Tko će ovaj slučaj inspektoru prijaviti i je li to već učinjeno, za sada ne znamo, iako su nam to proteklog tjedna najavili učiniti iz pulske udruge Zdravo naselje koja Fažancima pomaže u borbi protiv odašiljača. Trenutno i u mjestu i na Facebook stranici vlada zatišje, a najavljuje se tek predavanje/tribina o potencijalnoj štetnosti elektromagnetskih zračenja baznih stanica u petak u 18 sati u pulskom Circolu.

Župnik se osjetio i našao napadnutim

Inicijatori fažanske grupe, koji se za sada drže u anonimnosti, s nama komuniciraju mailom, a u jednom od posljednjih navode da još nisu ostvarili kontakt s aktualnim župnikom Ilijom Jakovljevićem jer se, kako su saznali, osjetio napadnutim njihovim istupom na društvenim mrežama. Oni pak upozoravaju da nisu imali namjere prozivati župnika.

- Vjerujemo da će župnik stati na stranu mještana glede bezuvjetnog i hitnog uklanjanja te prikrivene bazne stanice. Nije nam intencija napadati, prozivati ili vrijeđati ničije osjećaje po nikakvoj osnovi. Naš je jedini cilj da se ti odašiljači čim prije maknu sa zvonika, u zajedničkom interesu svih nas, pa i župnika Jakovljevića koji također boravi u zoni zračenja. Naše objave gledamo postaviti u objektivnom i informativnom tonu, bez netrpeljivosti, napisali su nam istovremeno se ograđujući od komentatora koji nisu slijedili takav pristup. (Zvjezdan STRAHINJA)
Izvor: Glas Istre, 15.3.2016.

četvrtak, 10. ožujka 2016.

Prosvjed protiv postavljanja bazne stanice u Varaždinu

Varaždin, 9 - 11. 3. 2016.

  • 11.3. evarazdin.hr: Stanari odlučni: vidimo li odašiljač, istog trena selimo se iz kvarta
  • 11.3. varazdinske-vijesti.hr: Prosvjedni skup stanara naselja Grabanice
  • 10.3. evarazdin.hr: Varaždinci prosvjedom protiv postavljanja VIPnetove bazne stanice
  • 9.3. regionalni.com: Stanari Grabanica na nogama: Ne želimo antene koje zrače

Varaždinci prosvjedom protiv postavljanja VIPnetove bazne stanice u Grabanicama

Četrdesetak stanara varaždinskog naselja Grabanice danas su održali mirni prosvjed protiv postavljanja bazne stanice teleoperatera VIPnet, na krovu zgrade u Jalkovečkoj ulici 100, te najavili širu akciju...

Prosvjedni skup stanara organiziran je s ciljem da se teleoperateru ukaže na jasno protivljenje stanara postavljanju repetitora, no predstavnici VIPneta nisu se pojavili na dogovorenom sastanku.

Elektromagnetsko zračenje u okolinu je opasno po zdravlje i donosi izravnu ugroženost svih stanara okolnih zgrada, upozorava Dejan Žmuk iz Hrvatske udruge za zaštitu od elektromagnetskog zračenja.
- U izradi je novi Pravilnik o zaštiti na radu koji obuhvaća i zračenje baznih stanica, te je po prvi put u to uključena i zdravstvena struka. Švedski znanstvenici dokazali su kako je povećana učestalost obolijevanja od tumora kod ljudi koji žive u blizini izvora snažnog elektromagnetskog zračenja – naglasio je Žmuk.

Stigla podrška iz POS naselja

Pred okupljenim prosvjednicima najavio je informativnu tribinu za građane koja će biti održana u 4. Mjesnom odboru, kako bi ih se dodatno upoznalo o opasnostima za zdravlje i rizicima.

Na skupu se moglo čuti da stanarima Grabanica podršku daju i kolege iz POS naselja u kojem je već postavljena T-comova bazna stanica.

- Znamo da je VIPnet još lani pokušao u našem naselju postaviti baznu stanicu, ali im to nije uspjelo. Stoga su u protekla tri mjeseca uporno prikupljali suglasnosti i dobili su za to potpise 60 posto stanara. No, prošlog tjedna smo doznali što se dešava i stanari u Jalkovečkoj 100 ovih dana ubrzano otkazuju suglasnosti. Trenutno ih VIPnet nema ni 40 posto i to je vjerojatno jedan od razloga zašto danas s nama nisu njihovi predstavnici – rekao je Mato Stojanović, predstavnik suvlasnika iz Jalkovečke 98.

Izjavio je i kako su predstavnici stanara nastojali dopisima teleoperateru skrenuti pozornost „da će se boriti protiv postavljanja bazne stanice“.

Obitelji s djecom najavile odlazak

- Obitelji s malom djecom već najavljuju odlazak iz Grabanica ukoliko se ovdje postavi repetitor. Žalosno je da su bazne stanice već postavljene po cijelom Varaždinu, ima ih na bolnici i u crkvenim tornjevima – rekao je Mitko Balog, jedan od stanara koji je podržao prosvjedni skup. 

Inače, ukoliko se namjere prosvjednika izjalove i Grabanice na kraju dobe baznu stanicu, VIPnet će stanarima zgrade u Jalkovečkoj 100 na račun pričuve godišnje uplaćivati 40.000 kuna.

nedjelja, 6. ožujka 2016.

Fažana: Bez znanja mještana i vjernika postavljena skrivena bazna stanica u zvonik crkve


Zbog loših i diskriminirajućih hrvatskih propisa vezanih uz postavljanje baznih stanica i zaštitu od neionizirajućeg elektromagnetskog zračenja, posljednjih mjeseci smo nažalost preplavljeni inicijativama koje nastaju u raznim dijelovima zemlje i koje se zalažu za uklanjanje antena postavljenih na neprikladnim mjestima.

Najnoviji slučaj je iz Fažane kod Pule. U samom centru mjesta, u zvoniku crkve sv. Kuzme i Damjana postavljena je bazna stanica i to bez znanja susjeda i mještana koji ondje žive. Ništa se ne bi otkrilo da nedavno vjetar nije otpuhao crna platna iza kojih su se vješto, očito duže vrijeme, skrivale antene i to prema tvrdnjama mještana, na sve četiri strane zvonika. Samo dan nakon što ga je vjetar 'otpuhao', maskirno crno platno brže bolje je ponovno pričvršćeno za zidove nekoliko stotina godina starog zvonika.

Poznato je da katolička crkva u Hrvatskoj prema ovom pitanju nema jasno određen stav, nego se odluka o tome hoće li se bazna stanica postaviti na crkvu prepušta svakoj župi. Ovakav stav koji je više puta objašnjavan u medijima je, naravno, samo paravan za odobravanje postavljanja antena i na Božje kuće, posljednja utočišta mnogih i mjesta na koja vjernici hrle moliti, između ostalog, i za zdravlje sebe i bližnjih. Nije poznato što na ovu temu ima kazati mjesni župnik, a ni činjenica jesu li konzervatori odobrili postavljanje bazne stanice i znaju li uopće išta o tome.

Za sada je više od 240 mještana podržalo inicijativu Protiv baznih stanica u centru Fažane.Beskrupulozna utrka za profitom te pozamašnim novčanim naknadama operatera usluga, udomitelji baznih antena ne samo što se često ne pridržavaju propisa i drže lokalne mještane u neznanju o instalaciji takvih uređaja, već na najmaštovitiji način prikrivaju štetne antene koje su nažalost jako često pozicionirane upravo u naseljenim centrima, jedan je od komentara na Facebook stranici inicijative. Doznajemo da su bazne stanice postavljene i na crkvama u Poreču i Vrsaru, vjerojatno i u brojnim drugim crkvama u Istri kao i cijeloj Hrvatskoj.

Kada im bazna stanica osvane u blizini doma, građani se najčešće pitaju kome se obratiti. Poznato je da se Ministarstvo zdravlja proglasilo nadležnim samo za razine elektromagnetskog polja. Logično bi bilo da postavljanje antena regulira Ministarstvo graditeljstva, ali po njima su to jednostavne građevine za koje ne treba ni građevinska ni lokacijska dozvola. Treća instanca koja preostaje je jedinica lokalne uprave. Naravno, ni oni ne mogu odlučivati niti utjecati zbog Vladine uredbe iz 2012. godine po kojoj se antenski prihvati ne planiraju u dokumentima prostornog uređenja. Ovakve propise koji u potpunosti diskriminiraju ne samo građane nego i lokalne samouprave nema niti jedna država Europe, a možda i svijeta! Dovoljan je, dakle, dogovor između vlasnika objekta i mobilnog operatera i antena već za nekoliko dana može biti u funkciji.

Foto: Protiv baznih stanica u Fažani.
Više informacija: Odašiljači bazne stanice na zvoniku crkve svetog Kuzme i Damjana u Fažani

četvrtak, 3. ožujka 2016.

'Stanje je alarmantno, potrebno hitno djelovati kako bismo spasili buduće generacije'

Makarska, 3. ožujka 2016.

Eko udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Meteor Makarska danas je organizirala tematsku konferenciju za novinare o kontroli i zaštiti od elektromagnetskog zračenja. O onom što bi svi korisnici mobitela i interneta trebali znati govorio je Nikola Gnječ, elektroničar.

- U zadnje vrijeme elektronsko zagađenje ili smog je toliko naraslo i pogoršala se situacija zbog neznanja i zbog primjene štetnih zastarjelih tehnika – kazao je Ivica Sumić.
- Zato je nužna dobra informiranost, edukacija i to od najranije dobi, a to mogu u djelo provesti samoosviješteni educirani roditelji i oni koji rade s najmlađima. Također je potrebna svijest građana o štetnosti elektromagnetskog zračenja te da se utječe na operatere kako bi mijenjali svoju zastarjelu tehnologiju koja uključuje više štetnih baznih stanica, koje danas može izvrsno zamijeniti – istaknuo je Nikola Gnječ.

Nikola Gnječ: ‘Mobitel ne smije biti smisao već sredstvo’

- Svi znamo da je elektromagnetsko zračenje štetno, ali je stvar u tome što smo inertni i pokrenemo se tek kada nastanu problemi. Buduće generacije imaju tendenciju da koriste tehnologiju kao smisao, a ne kao sredstvo jer im je tako servirano. Njima je to smisao – upozorio je Gnječ.

- Jedino dugoročnim aktivnostima, kao prvo promjenom navika i shvaćanjem, da tehnologija treba služiti kao sredstvo. Starije generacije imale su mogućnost selektivno koristiti tehnologiju. Imali smo razdoblje kada smo se razvijali, govor, koordinaciju pokreta, a sada djeca to ne rade već razvijaju mozak samo za korištenje palca. Zato imaju; govornih problema, razvija se govorna demencija, i niz drugih poremećaja – upozorava Gnječ. Alarmantni su podaci! Treba znati rabiti mozak pa tek preuzimati stanje, a današnje generacije za to nisu spremne. Tehnologija im postaje smisao što je pogubno. Zato je nužna edukacija i samo edukacija. Tehnologija je tu da se koristi i to pametno, odnosno s aspekta već formirane osobe – upozorio je Gnječ.

Zlatko Marinović je dodao kako su bazne stanice, novi problem zagađenosti okoliša elektromagnetskim zračenjem. Zato je, kaže, potrebna vrlo aktivna edukacija i očuvanje zelenih zona koje su u Makarskoj sve više ugrožene.

Prekobrojne bazne stanice zamijeniti suvremenom tehnologijom

- Štetan utjecaj elektromagnetskog zračenja zadnjih godina je eskalirao 500 posto čemu je, izravno pridonio naš komoditet – naglasio je Gnječ, objašnjavajući potanko kako štetno djeluje ovisnost o tehnologiji koja je uz to još jako zastarjela. U Makarskoj i na Makarskom primorju operateri su postavili i previše baznih stanica kako bi veze tijekom sezone funkcionirale. Bazne stanice koje nam nisu potrebne sada u tolikom broju da bi zadovoljile potrebe 60 tisuća stanovnika, treba hitno zamijeniti novom tehnologijom koja ne djeluje tako štetno na zagađenje zraka i zdravlja ljudi. Stanje je alarmantno i s intenzivnom edukacijom prije svega roditelja i djece već u vrtićima, te pritiskom na teleoperatere da ih obvežemo na primjenu suvremene tehnologije. Treba odmah djelovati kako bismo spasili buduće generacije, poručili su s konferencije Eko udruge Meteor.

J.Glučina / IvoR / Makarsko-primorje.com

srijeda, 2. ožujka 2016.

HT postavio repetitor svega 30 metara od škole i vrtića na Malešnici: "Ovaj uređaj ubija našu djecu!"

Index.hr - 4.9.2012.

Još jedna u nizu priča iz Hrvatske kojima se pokušava ukazati na problem. Državne institucije, iako svjesne obujma problema i velikog nezadovoljstva građana, godinama ne poduzimaju ništa kako bi se cijeli postupak postavljanja antena regulirao na način kako je to u drugim europskim državama. Valja napomenuti da je javna rasprava prije postavljanja bazne stanice obvezna čak i u Crnoj Gori. Prosječno vrijeme koje protekne do postavljanja bazne stanice u Francuskoj je dvije godine (24 mjeseca), u Hrvatskoj najviše 2 mjeseca i to bez potrebe ishođenja građevinske dozvole što je apsurd za koji opravdanje ne mogu pronaći ni inženjeri građevinarstva.

NEVJEROJATNA bezobzirnost pojedinih mobilnih operatera i tvrtki uznemirila je roditelje 700-njak školaraca i djece predškolske dobi u zagrebačkom naselju Malešnica. Naime, tijekom ljeta, na udaljenosti od svega 30 metara od škole i vrtića postavljen je HT-ov repetitor, bez znanja uprave škole, vrtića, kao i ostalih stanovnika naselja! Ravnatelj Osnovne škole Malešnica Boro Šarušić već je najavio, a i pokrenuo peticiju za gašenje, a potom i uklanjanje opasnog repetitora koji djecu izlaže ogromnoj opasnosti.

Kako je ravnatelj Šarušić ispričao za Index, repetitor je uočio nakon povratka s godišnjeg odmora, krajem srpnja. Na informaciju o postavljanju repetitora ukazala mu je zabrinuta majka djeteta koji pohađa OŠ Malešnica. Nije čekao niti minute te je odmah krenuo u akciju.

Nakon nekoliko telefonskih poziva i razgovora s radnicima koji su postavljali repetitor postalo je jasno kako HT ima sve dozvole za izgradnju te da imaju potpuno odriješene ruke na razini cijele države. Bez obzira na činjenicu da su se slični problemi i ranije javljali u drugim područjima Hrvatske te da su u konačnici, zbog dokazanog štetnog učinka repetitora na okolinu, isti uklonjeni, čini se da HT nije vidio apsolutno ništa sporno u postavljanju uređaja svega 30 metara od škole i vrtića.

"Mi ćemo to zamaskirati"

"Ja sam razgovarao s jednim mladićem koji je radio na postavljanju repetitora i upitao sam ga kako je moguće da se tako opasan uređaj postavlja na toliko maloj udaljenosti od škole i vrtića. Na to mi je uzvratio: Kakvog vrtića, ovdje je samo škola? Mi ćemo to zamaskirati", ispričao je za Index zabrinuti ravnatelj Šarušić.

Šarušić ističe kako u najmanju ruku očekuje da se repetitor isključi, a potom u potpuno ukloni.

"Obratit ćemo se i Mudriniću direktno. On ima moć da iste sekunde ugasi repetitor, a potom ga kroz tjedan-dva i potpuno ukloni", kazao je Šarušić.

Peticijom za zdravlje djece

Osnovna škola Malešnica već je pokrenula peticiju među roditeljima djece koja u njoj provode i do 10 sati na dan. Nepotrebno je uopće spominjati da se radi redom o djeci u dobi između 6 i 15 godina, ali i onoj predškolske dobi.

"Mi smo roditeljima učenika nižih razreda već podijelili peticiju i odaziv je bio vrlo dobar. Danas smo podijelili i onima učenika viših razreda te također očekujemo dobar odaziv. Svi smo zabrinuti za dobrobit naše djece", kaže Šarušić.

Za sada se peticija provodi samo među osobljem škole i vrtića te roditeljima, ali uskoro će ju moći potpisati svi stanovnici Malešnice, budući da je i njihovo zdravlje ozbiljno ugroženo. Nakon sastanka s ravnateljicom vrtića, Šarušić planira napisati dopis koji će poslati svim nadležnim institucijama, gradskoj upravi, ministru zdravstva Rajku Ostojiću pa i samom Ivici Mudriniću.

Mjerenja pokazala: Razina zračenja prelazi dozvoljenu granicu!

Na inicijativu jedne stanarke Malešnice na teren je pozvana inspekcija kako bi se utvrdila razina zračenja na tom području. Mjerenja su, kaže Šarušić, pokazala kako razina zračenja prelazi dozvoljenu granicu. Ipak, kako ističe, nadležni za izgradnju repetitora uvjeravaju ga kako još nije dokazano da je tolika količina zračenja štetna za stanovništvo.

"Uređaj koji ubija našu djecu"

Kada je uočio repetitor krajem srpnja Šarušić je ostao, u najmanju ruku, šokiran. Prvo što ga je zabrinulo jest zdravlje 700-njak djece koja pohađaju školu, udaljenu svega 30 metara od repetitora. Nikako nije mogao pojmiti kome bi ovako suluda ideja mogla pasti na pamet.

"Zakon je toliko liberalan da HT-u omogućava da izgradi ovako opasan uređaj bez dozvole stanara, uprave škole ili roditelja čija su djeca u neposrednoj opasnosti. Radi se o uređaju čiji su opasni učinci itekako poznati. Usudim se reći, ovaj uređaj ubija nas i našu djecu", zaključio je ravnatelj Šarušić u razgovoru za Index.

Koliko će potrajati bitka zabrinutog ravnatelja i roditelja, nitko ne zna. U međuvremenu, sve dok se repetitor ne ukloni, zdravlje djece je u sve većoj opasnosti. Jedno je sigurno, kako ističe Šarušić, za ovaj slučaj doznat će cijela Hrvatska, a škola neće odustati sve dok se ne ispune njihovi zahtjevi.

Zračenje antena baznih stanica - pitanja i odgovori

I. ZDRAVLJE

1. Jesu li elektromagnetska polja kakva emitiraju antene baznih stanica i mobiteli štetna za zdravlje ljudi?
Prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije iz 2011. godine, radiofrekvencijska elektromagnetska polja su moguće kancerogena za ljude (skupina 2B).

II. ZAKONODAVSTVO

2. Koji propisi reguliraju granične vrijednosti dopuštenog zračenja?
Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja (NN 146/14) koji je donesen na temelju Zakona o zaštiti od neionizirajućeg zračenja (NN 91/10).

3. Koji propisi reguliraju postavljanje baznih stanica?
Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 79/14) koji je donesen na temelju Zakona o gradnji (NN 153/13), te Uredba o mjerilima razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (NN 131/12). Za postavljanje baznih stanica, prema spomenutom pravilniku, nije potrebna građevinska i lokacijska dozvola.

4. Što su područja povećane osjetljivosti i je li zabranjeno postavljanje baznih stanica na stambenim zgradama, školama i bolnicama?
Prema trenutno važećem Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja ("Narodne novine" br. 146/14) Područja povećane osjetljivosti jesu zgrade stambene i poslovne namjene, škole, ustanove predškolskog odgoja, rodilišta, bolnice, domovi za starije i nemoćne, smještajni turistički objekti te dječja igrališta, kao i neizgrađene površine za te svrhe. Na spomenutim područjima, odnosno u navedenim objektima, dozvoljena je niža razina elektromagnetskog polja u odnosu na druga područja. Postavljanje antena  na tim objektima nije zabranjeno.

5. Je li zabranjeno postavljanje baznih stanica u blizini kuća, stambenih i poslovnih zgrada, škola, vrtića i bolnica? Na kojoj udaljenosti od objekata moraju biti postavljene bazne stanice?
Prema trenutno važećoj legislativi, parametar udaljenosti izvora elektromagnetskog polja od nekog objekta nije mjerodavan, već se samo gledaju razine elektromagnetskog polja koje se mjere u točkama u okolici antenskog sustava, na trasi elektromagnetskih polja. Dakle, ne postoji propisana udaljenost bazne stanice od objekata.

6. Koje dozvole su operatorima potrebne za puštanje u rad bazne stanice?
Uz preduvjet da je vlasnik (ili većina suvlasnika) pristao da se na njihov objekt postave antene, potrebna je samo uporabna dozvola Ministarstva zdravlja kojom se dokazuje da je zadovoljen Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja, odnosno da granične razine ne prelaze vrijednosti definirane Pravilnikom. Prema hrvatskim propisima iz graditeljstva, za antene koje se postavljaju na krovovima objekata, te antene postavljene na samostojećim stupovima, nisu potrebne građevinske i lokacijske dozvole. Objekt na koji se postavlja nosivi stup s antenama mora imati građevinsku dozvolu. Iznimno, ako se bazna stanica postavlja na objekt koji je zaštičeni spomenik kulture, potrebna je dozvola konzervatora.

7. Jedinica lokalne samouprave je u dokumentu prostornog uređenja odredila lokacije na kojima se mogu postavljati bazne stanice. Smiju li operatori postavljati antene i na drugim lokacijama koje nisu ucrtane u dokumentu?
Samostojeći antenski stupovi trebali bi se postavljati prema dokumentu prostornog uređenja. Na postojeće objekte, antene se mogu postavljati neovisno o kriterijima i lokacijama u dokumentima prostornog uređenja općina, gradova i županija. Dakle, vaša jedinica lokalne samouprave nema mogućnost utjecaja na postavljanje antena na već postojeće građevine (prema Uredbi o mjerilima razvoja elektroničke i komunikacijske infrastrukture Vlade RH iz 2012. g.).

8. Što je s granicama dopuštenog zračenja? Kakve su u Hrvatskoj u odnosu na druge države?
Europska unija 1999. godine preporučila je standarde izloženosti, koji su preuzeti od Međunarodne komisije za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP), udruge registrirane u Njemačkoj. Njihove granične razine temelje se na toplinskom djelovanju elektromagnetskih polja, a ne uzimaju u obzir moguće dugoročne netoplinske biološke i zdravstvene učinke, stoga je EU prepustila svakoj državi članici da samostalno odluči o razinama zaštite. U RH, granične razine spuštene su u odnosu na preporuke EU. Primjera radi, naša država je u objektima stambene i poslovne namjene, školama, vrtićima i bolnicama propisala 2,5 puta niže razine od Njemačke ili Velike Britanije. S druge strane, Švicarska, Belgija, Italija, Poljska te još neke države imaju 10 puta strože granične razine od Preporuke Vijeća EU, te oko 4 puta niže razine nego što je to u Hrvatskoj. Te države, za razliku od Hrvatske, uzimaju u obzir mogućnost nastanka štetnih zdravstvenih učinaka uzrokovanih dugotrajnom izloženošću. Iako spuštene u odnosu na Preporuku EU, hrvatske granične razine prema trenutnim znanstvenim spoznajama ne pružaju dovoljnu zaštitu od dugoročnih učinaka elektromagnetskih polja na zdravlje ljudi.

III. BAZNA STANICA U NAŠOJ BLIZINI


9. Operator je bez našeg znanja postavio baznu stanicu na susjedni objekt. Što možemo napraviti?
Budući da teleoperatori u Hrvatskoj nemaju obvezu konzultiranja susjeda i stanovništva u čijoj se blizini postavlja bazna stanica, ovo je nažalost loša uobičajena praksa. U većini država članica Europske unije, te u susjednim zemljama, informiranje stanovništva je jedan od preduvjeta za postavljanje antenskog sustava. Građani u Hrvatskoj nemaju mogućnost nikakvog prigovora ili utjecaja na izbor lokacija antena. Sve što možete napraviti jest poslati prijavu građevinskoj inspekciji kako bi se utvrdilo ima li objekt na koji se antene postavljaju valjanu građevinsku dozvolu.

10. Jesu li stanari na čijem se krovu nalazi antenski sustav izloženi zračenju?
Da. Vrijednosti električnog polja koje se mogu izmjeriti u stanovima ili u kući neposredno ispod antene obično su niske, ali stanari tih objekata (prvenstveno posljednjih katova, ako je riječ o zgradama) izloženi su kontinuirano. Uz to, pristup stanara krovu na kojem se nalaze antenski sustavi trebao bi biti onemogućen.

11. Jesu li stanari susjedne zgrade na kojoj se nalazi antenski sustav izloženi zračenju?
Da. Vrijednosti električnog polja koje se mogu izmjeriti u susjednim objektima ovise o nizu različitih faktora (udaljenost, snaga odašiljanja antena, položaj u odnosu na susjedni objekt, usmjerenje antena i drugi).

12. Zbog čega je bazna stanica postavljena u dimnjaku ili unutar reklamnog prostora neke tvrtke?
Radi se o "umjetnim" dimnjacima, odnosno maskirnim rješenjima kojima se teleoperatori služe zbog navodnog uklapanja objekta u okoliš. U velikom broju slučajeva ipak je riječ o skrivanju antena zbog mira u susjedstvu. Činjenica je da operatori za postavljanje baznih stanica ne moraju informirati ili barem obavijestiti okolno stanovništvo što je praksa u većini država Europe, pa zbog toga često dolazi do prosvjeda, negodovanja i izazivanja revolta kod ljudi, što je u okolnostima loših i diskriminatornih hrvatskih propisa sasvim opravdano.

13. Na objektu  se nalazi mnogo antena različitih operatora. Dobili smo mjerenje jednog operatora koje pokazuje da su izmjerene vrijednosti ispod propisanih Pravilnikom o zaštiti od elektromagnetskih polja. Što je s ukupnom vrijednosti zračenja svih odašiljačkih antena na tom mjestu?
Mjerenje u kojem se navode samo frekvencije i iznosi električnog polja bazne stanice jednog operatora ili svakog operatora zasebno nije relevantno. U mjernom izvješću moraju biti navedene sve vrijednosti izmjerenih elektromagnetskih polja na različitim frekvencijama, neovisno o teleoperatoru (mora biti zadovoljen 2. članak iz Priloga 3, 17. stranica, Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja NN 146/14). Dakle, u takvim slučajevima obavezno se mora uzeti u obzir "ukupno zračenje" svih antena, a ne pojedinačne izmjerene vrijednosti električnog polja sustava svakog teleoperatora zasebno.

14. Zbog čega se bazne stanice ne postave izvan naselja?
U ruralnim i manje naseljenim sredinama to je moguće napraviti. U gradovima, zbog velikog broja korisnika, potreban je dovoljan kapacitet mreže, a ne samo dobra pokrivenost signalom. Najbolje bi bilo određivati lokacije antena u dogovoru s jedinicama lokalne samouprave i građanima, na način da se pronađe lokacija s kojom će se složiti sve strane ili za koju će biti najmanje nezadovoljnih. To je dio uobičajene prakse u uređenim državama EU, nažalost ne i u Hrvatskoj.

15. Kakva je zakonska regulativa u drugim državama Europe?
Svjetska udruga telekomunikacijskih operatora (GSMA) pripremila je pregled regulative po europskim državama (studija iz 2013. godine). Više ovdje.

Primjer 1 - računalna simulacija:
Zračenje bazne stanice postavljene na zgradi
Izvor: BUG.hr / FER
Primjer 2 - računalna simulacija:
Izvor: elletrosmog.it
Primjer 3 - računalna simulacija
Izvor