četvrtak, 26. veljače 2015.

Imaš signal (2009.)

Domaći dokumentarac iz 2009. godine koji govori o načinu postavljanja baznih stanica u Hrvatskoj i životu u njihovoj blizini, (ne)učinkovitosti državnih organa u sprovođenju vlastitih odluka, neinformiranosti o potencijalnoj opasnosti korištenja mobitela, mobitel-mobbingu i sociološkim aspektima korištenja mobitelske tehnologije. Nažalost, u snimci nedostaje prvih 10 minuta filma. Ukoliko dođemo do čitave verzije, bit će objavljeno naknadno u rubrici Video.



Smanjite izloženost štetnom zračenju mobitela - 10 jednostavnih savjeta

Foto: blog.myskin.com
Da bismo sami smanjili potencijalno štetnu osobnu izloženost zračenju mobilnih telefona i rizik od razvoja tumora na mozgu sveli na minimum, treba obratiti pozornost na način korištenja mobitela. Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetskog zračenja (HUZEZ) građanima tako savjetuje:

1. Ne prislanjati mobitel uz glavu prije uspostave poziva
2. Koristiti zvučnik ili žičane slušalice (kad god je to moguće)
3. Izbjegavati razgovor uz slabi signal mobilne mreže (zbog veće radijacije mobitela)
4. Birati modele sa što nižom vrijednošću specifične apsorpcije (SAR)
5. Izbjegavati nošenje uz tijelo
6. Ne držati mobitel uz glavu za vrijeme spavanja (ne koristiti ga kao budilicu)
7. Umjesto govornih poziva prednost davati korištenju tekstualnih poruka (SMS, mail, chat..)
8. Kad je to moguće, prednost davati korištenju Wi-Fi mreža u odnosu na mobilne (povezivanje u pravilu traje kraće)
9. Kod duljih razgovora mijenjati stranu glave
10. Izbjegavati telefoniranje u malom prostoru (lift, automobil...)

utorak, 24. veljače 2015.

EESC usvojio mišljenje o elektromagnetskoj preosjetljivosti


Europski gospodarski i socijalni odbor (EESC), savjetodavno tijelo Europske unije, krajem siječnja ove godine, usvojilo je mišljenje o elektromagnetskoj preosjetljivosti (EHS) .

EESC se zalaže za donošenje zakonodavstva koje uključuje smanjenje i ublažavanje ljudske izloženosti elektromagnetskim poljima. EHS (elektrohipersenzitivnost), navodi se, je prepoznat kao sindrom koji može uzrokovati biološke i funkcionalne probleme, trajnu nesposobnost, te može značajno utjecati na kvalitetu života. Na popisu mogućih simptoma ove bolesti nalaze se glavobolja, kronični umor, ponavljajuće infekcije, teškoće u koncetraciji, gubitak pamćenja, neobjašnjive nesreće, dermatološki simptomi, razdražljivost i nesanica, srčani problemi, slaba cirkulacija krvi, dezorijentiranost, nosna kongestija, smanjen libido, poremećaj štitnjače, nemir očiju, tinitus, povećana potreba za mokrenjem, loš sluh, krhkost kapilara, hladne ruke i noge i ukočeni mišići.





U dokumentu se navode i preporuke na kojima bi trebale raditi sve zemlje članice:

  • Prepoznavanje stanja EHS 
  • Uključivanje ALARA (As Low as Reasonably Achievable) načela u zakonodavstvo EU 
  • Uvođenje oznaka o koje bi upozoravale na prisutnost EMZ-a i SAR-a
  • Postavljanje ograničenja na oglašavanje
  • Provođenje relevantnih istraživanja
  • Sprječavanje i upravljanje rizicima na radnom mjestu
  • Edukacija javnosti o umanjenju izloženosti elektromagnetskim poljima
  • Razvijanje i izlaganje mapa i karata zračenja te sigurnosnih pragova

EESC poziva na pridržavanje načela predostrožnosti te na daljnja istraživanja o potencijalnom zdravstvenom utjecaju dugotrajne izloženosti elektromagnetskom zračenju.

Sažetke EESC-a na hrvatskom jeziku možete pogledati ovdje, a preuzeti ovdje.

petak, 6. veljače 2015.

Postavljanje antena mobilne telefonije u Hrvatskoj


  • Bez građevinske dozvole

Hrvatska je jedina zemlja u Europi u kojoj se antenski stupovi na tlu, kao i krovni prihvati na postojećim objektima, mogu postavljati bez građevinske dozvole. To je omogućeno Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 79/14), članku 4, točki 15. gdje je navedeno da se antenski stupovi elektroničke i komunikacijske opreme, uključujući i elektroničku komunikacijsku opremu, mogu graditi bez građevinske dozvole. Činjenica da je Hrvatska jedina zemlja Europe u kojoj se bazne stanice postavljaju bez građevinske i lokacijske dozvole, vidljiva je i iz studije Svjetske asocijacije mobilnih operatera GSMA.


  • Bez lokacijske dozvole
Jedinice lokalne uprave (općine i gradovi) nisu u mogućnosti sudjelovati u odabiru lokacija antena baznih stanica na krovovima, što je omogućeno uredbom Vlade Republike Hrvatske 2012. godine. (Uredba o mjerilima razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, članak 5, stavak 9: "Antenski prihvati, koji se postavljaju na postojeće građevine, ne planiraju se u dokumentima prostornog uređenja."). Kao rezultat ovakvih odluka, antene niču u zonama niskogradnje, na krovovima obiteljskih kuća i na niskim stupovima uz balkone i prozore stanova. Iako neke općine i gradovi u svojim dokumentima prostornog uređenja imaju točno definirane lokacije antenskih sustava mobilne telefonije, teleoperateri ih nisu dužni poštivati. Ovakvom odlukom, osim ugrožavanja zdravlja stanovništva nekritičkim smještanjem antena u prostor, omogućena je i devastacija prostora.



  • Bez konzultacija s lokalnim stanovništvom

Prema studiji Svjetske udruge mobilnih operatera (GSMA), Hrvatska je jedna od četiri zemlje Europe (uz Slovačku, Portugal i Rumunjsku) u kojoj nije obavezna javna rasprava, pa čak ni informiranje lokalne zajednice. Primjerice, javna rasprava je zakonska obveza i u susjednim zemljama: Sloveniji, Srbiji i Crnoj Gori. U Sloveniji je između operatera, vlade i udruga potpisan "Kodeks dobre prakse o postavljanju izvora elektromagnetskog zračenja" još 2004. godine kojim je definirana suradnja zainteresiranih strana. U Srbiji su za izvore EM zračenja potrebne i studije utjecaja na okoliš, u sklopu kojih se odvija javna rasprava. Primjer jedne takve studije dostupan je ovdje.


  • Vremenski rokovi postavljanja i puštanja u rad antena baznih stanica
Bazne stanice u Hrvatskoj postavljaju se u višestruko kraćem vremenu nego u bojnim drugim zemljama, a osobito matičnim zemljama operatera koji posluju u Hrvatskoj. Rok u Hrvatskoj je 60 dana. Primjera radi, u Sloveniji je isti rok oko 6 mjeseci, Švicarskoj 1-2 godine, Austriji i Njemačkoj 6 mjeseci do 1 godine.


srijeda, 4. veljače 2015.

Ultimatum: Imate 10 dana da maknete odašiljač iz lažnog dimnjaka, borit ćemo se do zadnje kapi krvi!

Problemi s baznom stanicom skrivenom u lažnom dimnjaku, u Kaštelima kod Splita se nastavljaju.


Vipova bazna stanica je u Kaštelu kod Spita skrivena u lažni dimnjak, Foto: HRT

'Bagerom na dimnjak s odašiljačem?'
POBUNA U KAŠTELIMA
ČEKAT ĆE 10 DANA Lukšićani od kaštelanskoga gradonačelnika traže da se ukloni lažni dimnjak

Od Vipa smo zatražili da izmjesti sporni odašiljač, a u nadležnom gradskom odjelu provjerit će se je li sporna građevina u koju je kamufliran odašiljač dio građevinske dozvole, kazao je gradonačelnik Udovičić.

I meni su nudili da na svoju kuću postavim Vipov odašiljač. Kakav bi ja to bija čovik da san to napravija i uništava zdravlje svojih susida i njihove dice. Ja ima misec dana nisan normalan čovik, po kući se svađam s obitelji, noću ne spavam. Do zadnje kapi krvi, bude li tribalo, borit ću se, ali ovo zlo mora ići na drugu lokaciju, kazao je Vinko Mamut, član inicijativnog odbora za uklanjanje Vipovog odašiljača u Kaštel Lukšiću, na sastanku kod gradonačelnika Ivana Udovičića.

Građani ne odustaju od svojih namjera upozoravajući kako su spremni na radikalne prosvjede, pa čak i blokadu ceste kroz Kaštela.

Bespravna gradnja?

Podsjetimo, prvi masovni prosvjed građana održan je prije mjesec dana, nakon što je na obiteljskoj kući Ilije Samadržića u Lukšiću, zazidan u ciglu, osvanuo odašiljač Vipa. A sve se radilo pod okriljem noći.
- Pregledom doumentacije kojom raspolažemo uvidjeli smo da je Samardžić bespravno izgradio dio objekta uz kuću, a u kojemu je upravo postavljen sporni odašiljač. Zatražili smo i mišljenje nadležnog ministarstva, a od vas tražimo da se u nadležnom gradskom odjelu preispita građevinska dozvola obiteljske kuće Ilije Samardžića i utvrde sve sumnjive okolnosti vezane uz sporni odašiljač - kazao je Branimir Matijaca gradonačelniku Udovičiću, poručujući kako je građanima Lukšića zdravlje važnije od bilo kakvog profita.

U inicijativnom odboru uvjereni su kako gradska vlast može riješiti ovaj problem i ukinuti rješenje o spornoj građevinskoj dozvoli koje Samardžić posjeduje.
-Ako ja čoviku ispečen krvavo janje, čovik ga ima pravo vratiti i žaliti se - slikovito je pojasnio Mamut, inače vlasnik ugostiteljskog objekta u Kaštelima.
-Tako i vi možete preispitati građevinsku dozvolu i sigurni smo kako Samardžić u njoj nema nadograđeni fumar, ili dimnjak u koji je sakrio Vipov odašiljač - uvjeren je Vinko Mamut.

Ministarstvo i HAKOM

Udovičić je kazao kako su uputili dopise Ministarstvu zdravlja i HAKOM-u te zatražili očitovanje o eventualnim zračenjima kojih se građani boje.
-Od Vipa smo zatražili da izmjesti sporni odašiljač, a u nadležnom gradskom odjelu provjerit će se je li sporna građevina u koju je kamufliran odašiljač dio građevinske dozvole. Ako ne bude, sve ćemo prijaviti nadležnoj inspekciji, a ako treba, neka onda dođu bageri i ruše sporni dimnjak - kazao je Udovičić.

Građani su gradonačelniku ostavili rok od deset dana, do kada se mora utvrditi je li sporni dimnjak izgrađen po zakonu i s dozvolama.


Slobodna Dalmacija, 4.2.2015. 
Jakov Žarko
_____________________________________________________________________________
  • Više o ovom slučaju informirajte se ovdje.
  • HRT-ov prilog pogledajte ovdje.
  • Prilog iz emisije 'Kronika grada Kaštela'