ponedjeljak, 28. rujna 2015.

Pula: Ogorčeni građani prekinuli predavanje teleoperatera o neionizirajućem zračenju (VIDEO)

U nastavku su članci na ovu temu objavljeni u Glasu Istre i portalu Regional Express

Glas Istre: I Marie Curie je mislila da je bezopasno pa je umrla od leukemije


Predavanje su trebali održati dr. sc. 
Ivica Prlić (IMI) i Hrvoje Mesić
(Centar za tehničku potporu PMF-a)
Edukacija u Circolu u ponedjeljak popodne, na kojoj se namjeravalo pobliže upoznati građane s funkcioniranjem elektroničke komunikacijske mreže, odnosno baznih stanica koje pomoću antena odašilju i primaju elektromagnetske valove, prekinuta je svega dvije minute nakon početka predavanja Hrvoja Mesića i Ivice Prlića s Instituta medicinskog istraživanja Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Predavanje su, prosvjedujući i otvorenim iskazivanjem ogorčenosti, prekinuli građani, većinom mještani Verude Porat i Nove Verude, koji već desetak dana mirno prosvjeduju u Carlijevoj ulici upravo zbog namjere njihovog susjeda da postavi baznu stanicu VIP-a na obiteljsku kuću.

Elektromagnetno zračenje je štetno

Svega dvije minute od početka predavanja, koje je krenulo od početaka znanstvenih istraživanja (svjetlost, valovi), što je mještanima bilo dosadno, mještani, predvođeni Robertom Durasom, podigli su pripremljene transparente iskazujući primjere svjetskih istraživanja, a na jednom je pisalo "I Marie Curie je mislila da je bezopasno pa je umrla od leukemije". Duras je predavačima "sipao" podatke spomenutih istraživanja, na što je predavač Mesić istaknuo da bi isto čuli i od njega da su ga pustili govoriti. Okupljenima je rekao da on na svoju kuću ne bi postavio baznu stanicu te da je elektromagnetno zračenje štetno.

- Za nas koji živimo u tom naselju to je tema, jer našoj djeci je manager VIP-a rekao "p… vam materina, mala govna, bježite odavde", a nas je nazvao ruljom, odgovorio je Duras.

Kako su u pozadini dvorane u Circolu sjedili i, navodno, predstavnici VIP-a koje su mještani prepoznali, jedan od njih, potpuno izvan sebe od ogorčenosti, krenuo je s bujicom brojnih uvreda prema njima te se na trenutke činilo kao da će ih i fizički napasti.

- Bio si drzak, smeće bezosjećajno. Majmune, malo mi fali da te udarim, zasuo je jedan mještanin
uvrede na račun dvojca koji je sjedio u pozadini, jedva se susprežući u namjeri da to ne učini.

Takvo događanje je, navodne VIPnet-ovce, natjeralo da napuste Circolo uz žvižduke i poruke neka na svoje kuće postave antene. Ogorčenost se potom ponovno usmjerila na predavače, koje se optuživalo da su u sprezi s teleoperaterom, međutim, kako su nam potvrdili, poziv za predavanje
dobili su iz Ureda gradonačelnika.

Inače, nitko iz Grada Pule nije prisustvovao predavanju u Circolu iako je u priopćenju iz Grada Pule upućenog medijima pisalo da je "na inicijativu gradonačelnika Borisa Miletića predavanje pristao organizirati VIPnet, iako, navodi se dalje, postavljanje elektroničke komunikacijske infrastrukture na postojećim građevinama nije u nadležnosti Grada Pule".

Naime, dan ranije, u nedjelju predvečer, mještani Verude Porat i Nove Verude, potpomognuti drugim građanima Pule, među kojima i dogradonačelnicom Elenom Puh-Belci, održali su jedan u nizu mirnih prosvjeda koji je iskorišten i za potpisivanje peticije protiv postavljanja VIP-ove antene. Još jednom su iskazali i protivljenje postavljanju antene u njihovo susjedstvo da bi zaštitili svoje zdravlje, ali i građanska prava. (G. ROJNIĆ)






Regional Express: Prosvjednici prekinuli izlaganje predavača VIPnet teleoperatera - VIDEO

PROSVJEDNICI SU BILI NEZADOVOLJNI IZLAGANJEM I FULANOM TEMOM
Na inicijativu pulskog gradonačelnika Borisa Miletića koji je razgovarao s članom uprave Vipnet teleoperatera, radovi na postavljanju antene mobilne telefonije na području Nove Verude do daljnjeg su obustavljeni, a danas, u ponedjeljak 28. rujna, Vipnet je organizirao edukaciju na kojoj je htio sve zainteresirane pobliže upoznati s funkcioniranjem elektroničke komunikacijske mreže, odnosno baznih stanica koje pomoću antena odašilju i primaju elektromagnetske valove.

Predavanje su vodili renomirani stručnjaci iz područja edukacije o elektromagnetskom zračenju Hrvoje Mesić i Ivica Prlić s Instituta medicinskog istraživanja Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. ali svoje izlaganje nisu uspjeli završiti, jer su prosvjednici nakon desetak minuta prekinuli izlaganje zbog nezadovoljstva dosadnim predavanjem i po njima zbog promašene teme predavanja te su predavače zasuli porukama sa svojih transparenata. U jednom trenutku zamalo da nije došlo do incidenta, kada su dvojicu prisutnih prepoznali kao predstavnike VIPneta, od kojih je jedan bio vrlo vulgaran i ogorčen, tako da je izazvao bijes prisutnih mještana Nove Verude i samo njihovim odlaskom iz dvorane je izbjegnut veći incident. A kada znamo da je među prosvjednicima bio i jedan proslavljeni svjetski šampion borilačkih vještina, vulgarni predstavnik VIPneta vjerojatno ne bi dobro prošao. (Rex/foto i video: Safet Omerović Basso)

Izvori: Glas Istre, Regional Express

Živi zid: "Na upit građana da li bi baznu stanicu stavio na vlastitu kuću, fizičar i stručnjak za elektromagnetsko zračenje jasno je poručio da takvo što ne bi učinio"


Posted by Živi zid Istra on 28. rujan 2015

Citat (-01:35): "... Ne može ni jedan fizičar, ni jedan elektrotehničar, ni jedan stručnjak prirodoslovne struke reći ništa o utjecaju na zdravlje. Ni ja, ni bilo tko ne može reći ništa o utjecaju na zdravlje. To može reći samo liječnik, i to na temelju dugogodišnje epidemiološke studije..."

Ministarstvo zdravlja, koje je odgovorno za zaštitu zdravlja stanovništva od neionizirajućih EM polja te za izdavanje uporabnih dozvola za antenske sustave mobilnih operatera, za sada se nije oglasilo, iako je pitanje postavljanja antena u Puli aktualno gotovo dva tjedna.


Povezani članci:
Zanimljiva rasprava o zračenju u Puli i općenito razvila se na portalu Glasa Istre ovdje.

petak, 18. rujna 2015.

Poruka operateru i ministarstvima zdravlja i graditeljstva: NE ŽELIMO BAZNU STANICU U NAŠOJ ULICI!

Pula, 18 - 27.9.2015.
  • 27.9.2015. Regional Express: Nećemo baznu stanicu - poziv na mirni prosvjed
  • 25.9.2015. Grad Pula: Operater organizira edukaciju o neštetnosti zračenja
  • 25.9.2015. Živi zid: Zabraniti postavljanje baznih stanica u krugu 500 m od naselja
  • 23.9.2015. Regional Express: Stražarenje ispred Carlijeve 15 zbog antene (Video)
  • 21.9.2015. Cropix: Stanari naselja Veruda Porat protestiraju protiv VIP antene
  • 21.9.2015. TV Istra: Stanovnici Pulske Carlijeve ulice prosvjeduju danima (Video)
  • 18.9.2015. Grad Pula: Zdravlje građana je na prvom mjestu

Glas Istre, 18.9.2015.

Bazne stanice u Hrvatskoj
se grade bez lokacijskih i gra-
đevinskih dozvola te
informiranja susjeda, suprotno
praksi u gotovo svim europskim
zemljama!


Postavljanje antene na privatnoj kući u vlasništvu Eduarda Del
Treppa koje je unatrag tri dana mobiliziralo stanare čak dvije ulice na Verudi Porat, one u Carlijevoj i u De Franceschijevoj, i dalje je aktualno. Susjedi svakodnevno organiziraju dežurstva da bi pratili događanja na toj kući i signalizirali eventualni dolazak radnika, a svakodnevno ih obilazi i policija. No, u petak je situacija ponovno eskalirala.

Za našeg dolaska oko podneva, policija je tek bila otišla, a ovaj put došla je da bi spriječila sukob stanara s radnicima. Kako saznajemo, radnici su navodno došli iz Rijeke, što je susjedima odmah bio razlog za uzbunu, jer im je pojašnjeno da nisu došli dignuti antenu na krov, nego zatrpati rupu u crijepu kroz koju je antenu namjeravano postaviti. "Pa zar nema dovoljno majstora za crijep i u Istri, zar je nužno da dolaze majstori iz Rijeke", pitali su se u čudu stanari, uznemireni tim više jer su upravo iz Rijeke bili i radnici koje je angažirao VIP na postavljanju antene.

"Mi stanari dogovorili smo se da ćemo mu mi postaviti crijep. Skupili smo novac, dečki su išli kupiti materijal i tijekom dana ćemo mu zakrpati rupu. Navodno je gospodina Del Treppa bilo strah da mu zbog najavljene kiše ne probije voda u kuću", rekla nam je jedna stanarka.


Prvi susjedi, obitelj Duras, angažirali su se da pronađu i isprintaju sve tekstove o štetnosti zračenja, jer su ih obećali Eduardu Del Treppu, a tijekom petka bili su i na prijemu u Gradu Puli, gdje ih je ugostila dogradonačelnica Elena Puh Belci.

"Jako smo zadovoljni tim sastankom, jer smo dobili podršku dogradonačelnice. Svjesni smo koliko su nam ruke vezane zbog zakona koji nas ne štiti, a to su nam rekli i u Gradu. Također, preko zastupnika u Saboru pokušat će zatražiti izmjene zakona da budemo zaštićeni u ovom pogledu barem onoliko koliko su to građani u Europskoj uniji, kojoj i mi pripadamo, a naši su propisi po tom pitanju daleko najgori", rekla nam je jedna stanarka.

Izvor: CROPIX

Iz Grada Pule jučer je stiglo i priopćenje u kojem kažu da je zdravlje građana na prvom mjestu. "Nakon što su mještani Nove Verude protekle srijede spriječili postavljanje antene mobilne telefonije domaćeg teleoperatera na krov privatne kuće jednog stanara Carlijeve ulice, na inicijativu Grada Pule održan je sastanak na kojemu su predstavnici stanara iznijeli razloge koji su doveli do toga", stoji u priopćenju.

Zamjenica gradonačelnika Pule Elena Puh Belci istaknula je da je, uz poštivanje zakona, zdravlje građana na prvom mjestu prioriteta Grada Pule. (S. ZRINIĆ TERLEVIĆ, Snimio M. ANGELINI)




Komentar:

Mobilni operateri samostalno odabiru lokacije na kojima će postavljati svoju opremu (uz dogovor s vlasnikom objekta koji za to dobiva novčanu naknadu). Nekada su to bili samo antenski stupovi na zemlji (obično u ruralnim područjima) te antene na većim zgradama ili neboderima ako se radi o gradovima. Danas se ta oprema nalazi na brojnim kućama, čak i u potkrovljima, na bolnicama, crkvenim zvonicima, spomenicima kulture, u blizini škola i vrtića, nerijetko i 10-ak metara od naseljenih objekata. Takvo postavljanje antena omogućeno je Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te Uredbom o mjerilima razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme koju je donijela Vlada. Hrvatska je, prema studiji Svjetske udruge mobilnih operatera, jedina zemlja Europe u kojoj za antenske stupove i prateću opremu, kako na zemlji, tako i krovovima, nije potrebno ishođivati građevinske i lokacijske dozvole, a nije potrebno ni usklađivanje s prostornim planovima te izrada studija utjecaja na okoliš. Suprotno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Hrvatska ne provodi informativne i edukacijske kampanje o neionizirajućeg zračenju, niti su za bazne stanice mobilnih operatera (i bilo koji drugi izvor neionizirajućeg zračenja) potrebne javne rasprave sa zainteresiranim stranama. Također, RH nema nacionalnu bazu podataka izvora EM polja, što imaju sve vodeće zemlje EU.

U Austriji, matičnoj zemlji VIP-a, uz državne zakone, moraju se poštivati i pokrajinski. To uključuje i ishođenje građevinskih dozvola uz sudjelovanje susjeda. Susjedi imaju pravo prigovora u okviru građevinske procedure. Procedura prije postavljanja antena traje oko 6 mjeseci, dok je u Hrvatskoj to najviše 60 dana. Više o praksi u Austriji i drugim zemljama ovdje.

Citat iz ICNIRP GUIDELINES 1998
str. 497
Granice zračenja definirane hrvatskim Pravilnikom o zaštiti od elektromagnetskih polja su toliko visoke da uporabne dozvole bez problema dobivaju antene koji su u razini s objektima udaljenima svega 10-15 metara. Te granice bazirane su samo na kratkotrajnim termičkim efektima radiofrekvencijskog zračenja. Dokaz da su granice toliko visoke može se pronaći i u studijama pojedinih operatera u kojima se navodi da na 99% odabranih mjernih lokacija nije premašeno niti 10%  od dopuštenih razina! Postavljene granice dopuštenog zračenja u Hrvatskoj su niže od najviše definiranih ICNIRP-ovih* i onih u preporuci Vijeća EU, ali znatno veće nego primerice u Italiji, Belgiji, Bugarskoj, Švicarskoj,  Luksemburgu, Lihtenštajnu, Poljskoj, Litvi,  pa i susjednim zemljama - Sloveniji, Srbiji te BiH (to osobito vrijedi za javne površine kao što su ulice, dvorišta, trgovi, prostori oko škola...). U nekim državama (primjerice Grčkoj) čak je i zakonom zabranjeno postavljanje antena na vrtićima, bolnicama, školama i domovima za starije i nemoćne.
Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja Ministarstva zdravlja ne prepoznaje izloženost radiofrekvencijskom mikrovalnom zračenju u trajanju od 24 sata, sedam dana u tjednu.

Također je bitno naglasiti i da je Ministarstvo zdravlja nedavno povisilo dopuštene granice zračenja na svim prostorima oko samih objekata uvođenjem pojma "javno područje". Na tim je mjestima ranije dozvoljena jakost električnog polja, primjerice, na frekvenciji 2100 Mhz iznosila 24,4 V/m, a posljednjim pravilnikom ta je vrijednost povećana za 2,5 puta, na 58 V/m. Ministarstvo zdravlja godinama ciljano sužava definiciju "područja povećane osjetljvosti" na kojima vrijede niže granice zračenja, što je vidljivo usporedbom definicije tog pojma iz novog i svih prijašnjih pravilnika.

Ministarstva zdravlja i graditeljstva, iako svjesni problema jer su i sami "zatrpani" primjedbama i kritikama javnosti (od građana do stručnjaka i medija), iz nepoznatnog razloga godinama ne mijenjaju ovakvu lošu praksu, iako je u Hrvatskoj slučajeva sličnih posljednjem u Puli više od 450 (!!!). Stoga je opravdano postaviti pitanje jesu li im važniji profiti telekomunikacijskih kompanija ili zdravlje vlastitih građana i zbog čijih se intresa onemogućuje ono osnovno: pravo svakog građanina na informaciju.

*ICNIRP je skraćenica za Međunarodnu komisiju za zaštitu od neionizirajućeg zračenja, koja je 1998. godine izdala smjernice o izloženosti o visokofrekvencijskom zračenju, a koje se temelje isključivo na kratkoročnom efektu zagrijavanja tkiva, a ne razmatraju dugoročne posljedice i eventualni odgovor organizma na dugotrajnu izloženost elektromagnetskim poljima.

srijeda, 16. rujna 2015.

Pula: Blokirali ulicu automobilima i spriječili postavljanje bazne stanice

Pula, 16.9.2015.

Susjedi blokirali ulicu da spriječe postavljanje antene

U srijedu poslijepodne gotovo pet sati je trajala "okupacija" Carlijeve ulice zbog 50-ak građana koji su nastojali spriječiti susjeda da na svoju privatnu kuću postavi VIP-ovu antenu. Zbog ovog nenajavljenog okupljanja građana, na intervenciju je pozvana i policija koja je smirivala susjede koji su bili prilično revoltirani zbog susjedove "tajne misije".

Kako smo saznali na licu mjesta, radovi se izvode već tri dana, ali su sve do srijede bili gotovo neprimjetni kada su na krovu kuće u vlasništvu Eduarda Del Treppa uočili radnike. Tada su zapravo i saznali da je riječ o radnicima koji su stigli iz Rijeke po nalogu VIP-a da bi postavili baznu stanicu.

Susjedi su se odmah organizirali, počeli potpisivati peticiju protiv postavljanja antene i u sat vremena prikupili stotinu potpisa. Istovremeno su vozilima blokirali ulicu i na taj način onemogućili radnicima prolaz, pa je pozvana i policija. Na zamolbu policajca, radnicima je omogućeno da pokupe svoje stvari i odu put Rijeke, a za to vrijeme su im prosvjednici dovikivali da se više ne vraćaju. Policajac si je također uzeo kao obvezu već u četvrtak provjeriti ima li Del Treppo sve potrebne dozvole te da će provjeriti i s građevinskom inspekcijom je li sve u skladu sa zakonom.

Okupljeni stanari ispričali su nam da su predstavnici VIP-a već pitali nekolicinu susjeda za dozvolu da na zgrade ili obiteljske kuće postave antenu, međutim svi su to odbili i sve dosad nisu znali da je netko ipak pristao, iako se radi o kući koja i nije na najvišoj koti. Spominjao se i godišnji paušal za tu uslugu od 30 tisuća kuna, što su u srijedu susjedi komentirali "da i nije puno za rak".

Među okupljenima naišli smo i na prve susjede s obje strane sporne kuće, a riječ je o obiteljima Duras i Rudan.

- Iako svi ističu da te antene ne zrače ja kao doktor itekako znam da zrače, a najveće je zračenje u dosegu od 300 do 500 metara, što su dokazala nezavisna mjerenja, a ne ona naručena s kojima mašu telekomunikacijske kuće. Što mislite zašto su svi dosad odbili postavljanje te antene?! To je suludi čin. Svi znamo koliko zrači, zrače i mobiteli, a ovo zrači deset tisuća puta jače. Ovo je gusto naseljena zona, isključivo stambena, samo u jednom bloku zgrada preko puta ima 30-ak djece. Zar je potrebno reći više, ustvrdio je Robert Duras. (S. ZRINIĆ TERLEVIĆ)

Tekst i fotografije: GLAS ISTRE

ponedjeljak, 14. rujna 2015.

Inicijativa istarskih liječnika i inženjera (2007.)

21. 1. 2007.
Pogled sa terase stana u Zagrebu
(Izvor: Bug)
Inicijativa istarskih liječnika i inženjera da se uvede bolja zaštita građana od EM polja nažalost nije uspjela. Iako ni tada situacija nije bila idealna, u naseljenim gradovima i mjestima vrijedile su niže dopuštene granice zračenja (primjerice, tada su područjima povećane osjetljivosti pripadale i ulice i područja oko samih objekata, što danas nije slučaj), a za svaki izvor bilo je potrebno ishođenje građevinskih i lokacijskih dozvola. Antenski sustavi koji se spominju o donjem tekstu, koji su se mahom bespravno gradili 2007. i prijašnjih godina, sada se grade se na još gori način. Ali, legalno.

PULA - Govoreći o neionizirajućim zračenjima i njihovoj posljedici na zdravlje tijekom okruglog stola koji je u Circolu organizirala istarska podružnica Hrvatskog liječničkog zbora, eminentni predavači i gosti složili su se da su ta zračenja štetna, no na pitanje u kolikoj mjeri još nema pravog odgovora budući da su brojne studije kontradiktorne i ovise o tome tko ih financira.

»Hrvatska ima zakonsku regulativu da ministar zdravstva jest donio Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskog polja i to upravo zahvaljujući istarskim saborskim zastupnicima«, rekao je inženjer Rade Čuturilo. Međutim, pod utjecajem vlasnika mobilne telefonije donesen je s većim graničnim razinama no što je bio predložen. Tako danas Hrvatska ima veće granične razine od Švicarske, Rusije, Kine ili Italije, a manje tek od Njemačke.
- Bilo bi bolje da smo kopirali primjer švicarskog pravilnika, jer on štiti ljude, a pogotovo djecu budući da su studije dokazale da ta zračenja utječu negativno na koncentraciju djece i njihovo razmišljanje. U Europi postoje znanstvene studije da elektromagnetska polja mogu oštetiti i DNK. Švicarska, koju uzimam za primjer, odluku o zaštiti decentralizirala je pa tako kantoni samostalno donose odluke o zaštiti svojih građana. Tko nas štiti? Nitko. Moje je uvjerenje da kod nas nema zaštite jer se antenski sustavi postavljaju bespravno gdje stignu, a ti isti operateri u svojim zemljama ne bi mogli o tome niti pomisliti.

Mi nažalost nemamo centralnu instituciju koja bi vodila računa o tome gdje se postavljaju. Operateri, doduše, tvrde da su njihovi sustavi u redu i ja se slažem, ali za svaki sustav pojedinačno. Mislim da ih ipak treba promatrati skupno. Primjerice, na Velom Vrhu ili na zgradi na Vidikovcu na jednom mjestu postoji više od desetak antenskih sustava koji imaju takozvano skupno djelovanje i o tome treba pričati. Ali o tome računa treba voditi i lokalna vlast, a u Puli to nije slučaj, tvrdi Čuturilo.

Opasno življenje u blizini odašiljača

Neurolog Egidio Gregorović pridružio se tezi o štetnosti po zdravlje
govoreći o istraživanju koje je pratilo utjecaj zračenja na biološka tkiva, pogotovo centralni nervni sustav. O dvije studije koje ukazuju na štetnost zračenja govorio je i epidemiolog Dragan Prpić.

Danas se prodaje gotovo sve, pa i zemlja i voda. Zrak je ostao još jedino općedruštveno dobro koje pripada svima i koje valja zaštititi. Obje studije, jedna provedena 2002. u francuskom Institutu »Louis Pasteur« i druga provedena 2004. u jednom njemačkom gradiću imale su zadatak utvrditi postoji li veza između nastanka karcinoma i blizine baznih stanica (odašiljači raznih operatera mobilne telefonije i antenskih sustava, op. a.).

Njemačka je studija dokazala da je pojava malignih tumora proporcionalna blizini življenja kod bazne stanice. Tako su unutar zone od 400 metara oko baznih stanica stanovnici obolijevali osam godina ranije nego oni u udaljenijim zonama i u pet godina imali su trostruko veći rizik da obole od malignih bolesti u odnosu na udaljenije stanovnike.

Francuska je studija ispitivala 18 nespecifičnih simptoma poput glavobolja, teškoća sa snom i drugih u odnosu na blizinu bazne stanice. Rezultat je da unutar 300 metara od bazne stanice zračenje povećava umor, glavobolje, poremećaje sna, nelagodu, unutar sto metara uzrokuje uznemirenost, poteškoće s pamćenjem i smanjuje libido, a uzrokuje čak i neke oblike depresije. Stoga je preporuka tih studija bila da radi zaštite zdravlja ljudi najmanja udaljenost bazne stanice od zone stanovanja mora biti 300 metara i da u blizini ne smiju biti smještene bolnice, ni škole, ni vrtići, ni stambene zgrade, rekao je Prpić.

Antenski sustavi samo preko lokalne samouprave

Tijekom rasprave koja je uslijedila, dr. Edoardo Giudici ustvrdio je da smo sami krivi, jer ljudi dozvoljavaju postavljanje antenskih sustava praktički u svom dvorištu, pa je tako jedan odašiljač postavljen i u samoj bolnici. Složio se s tezom da danas interesi profita diktiraju rezultate studija te kao primjer naveo predstojeći Kongres o zaštiti zraka koji će se održati u Zadru, a koji sufinancira Ekonerg, dakle firma koja je dala pozitivno mišljenje o Rockwoolu.

- Hrvatska je, a pogotovo Istra, postala odlagalište otpada Europe. U Holcimu, primjerice, spaljuju gume i istrošene boje, a nitko nikada nije rekao kako taj otpad, koji se u 20 do 30 posto ugrađuje u cement Holcima, utječe na ljudsko zdravlje kada se primijeni kao materijal u gradnji kuća. Pitam se zašto to ne rade Nizozemska i Švicarska. »National Geographic« prenio je sliku Plomina kada se taj časopis kod nas i nije mogao kupiti, sada nam dolazi Rockwool. Dokle tako?, zapitao se dr. Giudici.

Dr. Prpić se založio da upravo Istra napravi taj »proboj« u Hrvatskoj i zatraži regionalnu zaštitu populacije od mogućih rizika zračenja upravo primjenjujući princip opreza, odnosno preventive. Uz to, Županiji će predložiti da definira tabelu graničnih vrijednosti koje će vrijediti u Istri te da zabrani mogućnost da operateri izravno dogovaraju ugradnju antenskih sustava s građanima, već da to mora ići preko jedinica lokalne samouprave.

Dr. Lucijan Mohorovičić založio se, a ostali prihvatili i to usvojili kao zajednički zaključak, da bi se medicinari trebali aktivno uključiti u izradu ekoloških studija ili da bi ih barem trebali dobiti na uvid. To će podružnica i službeno zatražiti od svojih krovnih organizacija, Hrvatske liječničke komore i Zbora liječnika, ali i od Županije.

Prvi korak brige o zdravlju počinje u kući

Inženjer Čuturilo govorio je o štetnosti niskofrekventnih polja mrežne frekvencije od 50 herca što je Svjetska zdravstvena organizacija stavila na popis mogućih uzročnika raka kod djece. Stoga je zajedno s kolegom Pinom Nefatom – koji je konstatirao i da je električno zračenje prodornije i jače čak i od rendgena – dao niz praktičnih savjeta koje valja primijeniti već u kući:

- dječje krevetiće treba odmaknuti od vodova ili električnih aparata;

- izbaciti televizor iz sobe;

- ne gledati televizor na dva, tri metra udaljenosti jer toliko zrači čak i ugašen;

- ispitivačem provjeriti zrači li ugašena lampa, jer sijalica zrači i isključena, odnosno stvara električno polje 40 centimetara naokolo (ukoliko se ispitivač upali, treba samo zamijeniti, odnosno okrenuti utikač na drugu stranu);

- ne telefonirati u autu niti liftu zbog pojave tzv. Faradijevog kaveza.

S. ZRINIĆ TERLEVIĆ

petak, 11. rujna 2015.

Poreč: Još posađenih antena po glavi stanovnika, ovoga puta na zvoniku crkve

Poreč, 6.3.2012.

Jeste li u proteklom periodu prilikom šetnje glavnim gradskim trgom podigli pogled i primjetili nešto novo na zvoniku crkve Gospe od anđela? Ako niste, svakako pogledajte, a ako to ne možete – bit će vam možda dovoljne naše fotografije.

Iako se u svijetu godinama polemizira o štetnosti zračenja antena mobilnih operatera (i ne samo njih), one gotovo svakodnevno niču na raznim mjestima, pa i onima na kojima biste ih najmanje očekivali. Nakon što su mobilni operateri svoju zračeću opremu posadili gdje su god stigli, donesen je zakon kojim ih se u tome moglo spriječiti ukoliko to lokalnim propisima nije zabranjeno. No, njihov je lobi očigledno bio prejak za saborske zastupnike, pa po aktualnim propisima mobilni operateri svoje antene mogu bez ičije suglasnosti postavljati gdje im god padne na pamet, samo ako su "tipski".

Tako su ih i stanari centra Poreča dobili, kao i svi oni koji prolaze trgom. Na crkvenom zvoniku.

I dok je taj zvonik besprijekorno obojen, baš kao i oprema na njemu, ne možemo ne primijetiti kako je fasada iznad ulaza u crkvu derutna, sa nje padaju komadi boje i žbuke te se vjerojatno čeka da grad ili država daju novac za njenu sanaciju.

A kako izgleda službeni odgovor gradskih službi na pitanja o tome je li postavljanje takve opreme dozvoljeno i ima li Grad saznanja o konstrukciji na tornju crkve na glavnom gradskom trgu – provjerite sami.



Naša pitanja postavljena su 14. veljače, a odgovore na njih dobili smo deset dana kasnije. Pitanja su glasila ovako:
  1. Je li od Vašeg odjela zatražena dozvola za postavljanje antena, najvjerojatnije mobilnih operatera, na zvonik crkve Gospe od anđela na Trgu slobode u Poreču (vidjeti fotografije u privitku)
  2. Također molim informaciju o tome je li se prostornoplansko zakonodavstvo mijenjalo u smislu da operateri mogu samostalno, bez pitanja lokalnoj upravi postavljati ovakve ili bilo kakve uređaje.
Odgovori:
  1. Vezano za pitanje postavljanja elektroničke komunikacijske opreme (antenskog prihvata) prema tipskom projektu isto je moguće bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole sukladno članku 3. Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima (NN 21/09, 57/10 i 48/11)
  2. Što se tiče postavljanja antenskih stupova elektroničke komunikacijske infrastrukture mobilnog operatora za koje postoji rješenje ministarstva prema odredbama Zakona o prostornom uređenju i gradnji, člankom 1. Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima (NN 48/11) isto se omogućava ako njegovo građenje nije protivno dokumentu prostornog uređenja.


Komentar:

Tekstovi koji se objavljuju pod oznakom priče iz Hrvatske odraz su nepostojanja propisa u području regulacije postavljanja antenskih sustava mobilnih operatera, ali i loših propisa Ministarstva zdravlja vezanih uz zaštitu od EM polja.

Mobilni operateri samostalno odabiru lokacije na kojima će postavljati svoju opremu. Nekada su to bili samo antenski stupovi na zemlji te antene na većim zgradama ili neboderima ako se radi o gradovima. Danas se ta oprema nalazi na brojnim kućama, čak i u potkrovljima, crkvenim zvonicima, spomenicima kulture, nerijetko i 10-ak metara od naseljenih objekata. Takvo postavljanje antena omogućeno je Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te Uredbom o mjerilima razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme koju je donijela Vlada. Hrvatska je, prema studiji Svjetske udruge mobilnih operaterajedina zemlja Europe u kojoj za antenske stupove i prateću opremu, kako na zemlji, tako i krovovima, nije potrebno ishođivati građevinske i lokacijske dozvole, a nije potrebno ni usklađivanje s prostornim planovima te izrada studija utjecaja na okoliš. Suprotno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Hrvatska ne provodi informativne i edukacijske kampanje o neionizirajućeg zračenju, niti su za bazne stanice mobilnih operatera (i bilo koji drugi izvor neionizirajućeg zračenja) potrebne javne rasprave sa zainteresiranim stranama. Također, RH nema nacionalnu bazu podataka izvora EM polja, što imaju sve vodeće zemlje EU.

Citat iz ICNIRP GUIDELINES 1998
stranica 496.
Granice zračenja definirane Pravilnikom o zaštiti od elektromagnetskih polja su toliko visoke da ih se praktično i ne može premašiti (niti je ikada zabilježeno da su u pojedinom slučaju premašene), a bazirane su samo na kratkotrajnim termičkim efektima mikrovalnog zračenja (dokaz za to su i studije pojedinih operatera u kojima se navodi da na 99% lokacija nije premašeno niti 10% dopuštenih razina!). Postavljene granice dopuštenog zračenja u Hrvatskoj su niže od ICNIRP-ovih*, ali znatno veće nego primerice u  Italiji, Belgiji, Bugarskoj, Švicarskoj, Poljskoj, Litvi, Sloveniji, Srbiji... Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja Ministarstva zdravlja ne prepoznaje izloženost radiofrekvencijskom mikrovalnom zračenju u trajanju od 24 sata, sedam dana u tjednu i mogući nastanak netermičkih efekata u ljudskom organizmu.


*ICNIRP je skraćenica za Međunarodnu komisiju za zaštitu od neionizirajućeg zračenja, koja je 1998. godine izdala smjernice o izloženosti o visokofrekvencijskom zračenju, a koje se temelje isključivo na kratkoročnom efektu zagrijavanja tkiva, a ne razmatraju dugoročne posljedice i eventualni odgovor organizma na dugotrajnu izloženost elektromagnetskim poljima

ponedjeljak, 7. rujna 2015.

Bioinitiative: Prijavljeni biološki učinci radiofrekvencijskog zračenja pri niskim intenzitetima izloženosti

"RF dijagram u bojama" je sažetak mnogih studija koje opisuju biološke učinke i štetne posljedice za zdravlje uzrokovane zračenjem bežičnih uređaja u bliskom i dalekom polju - Wi-Fi pristupnih točaka, mobilnih i kućnih bežičnih telefona, baznih stanica, baby monitora, bežičnih prijenosnih računala i 'pametnih' bežičnih mjerača potrošnje struje, vode... Dokument je izrađen 2012. godine i u njemu se nalaze studije objavljene do te godine. Autori ovog dokumenta su znanstvenici okupljeni u Bionicijativi. U cijelosti (11 stranica) je dostupan ovdje.


petak, 4. rujna 2015.

Na novom HAKOM-ovom centru antene će biti samo prijemne?

Split, 3. 9. 2015.

Visoka na nogama: ne žele antene "koje ih zrače"!

Na vrhu nove HAKOM-ove zgrade
navodno će biti postavljene
samo prijemne antene
Gradnja upravne zgrade Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) zajedno s pripadajućim antenskim sustavom na vrhu Visoke, preko puta crkve Presvetog Srca Isusovog, digla je jučer popodne stanovnike ovog splitskog kvarta doslovno na noge! I ne samo to, već su s javnog skupa održanog u prostorijama crkve digli glas i rekli kategorički "ne“ postavljanju antena, za koje smatraju da zrače i da nisu primjerene u njihovom naselju. Tako žučnoj raspravi, koja je u pojedinim trenucima graničila i s nekulturom, odavno nismo nazočili.

Sve je počelo mirno i uljudno, kada se stanovnicima obratio Danijel Vidaković, rukovoditelj Odsjeka kontrole radiofrekvencijskog spektra u HAKOM-u, upoznavši ih s detaljima projekta.

- Došli smo kao dobri susjedi da vam kažemo kako nema straha od zračenja. Naše prijemne antene ne zrače, jer one samo primaju signale, a ne odašilju ih. Mi kontroliramo i mjerimo polja mobilnih operatera, to smo prije par godina radili kroz kampanju po vrtićima – istaknuo je Vidaković i dodao kako za gradnju postoje svi potrebni papiri, uključujući i pravomoćnu građevinsku dozvolu koju je izdao Grad Split.

Niti sekunde nakon što je završio svoje izlaganje, krenula je bujica pitanja i komentara sa svih strana.

- Zašto ste nas zvali kada imate pravo graditi? Zašto to niste radili na Kozjaku? Imate li suglasnost kotara? Što radite s tim signalima koje primate? Je li ih negdje spremate? – ovo su bila samo neka od pitanja koja su zasula predstavnike ove državne agencije

Ivu Grepu, stanovnika Visoke zanimalo je kako su javni natječaj za izvođača radova uspjeli zgotoviti za samo 15 dana te na osnovu kojeg je akta dobivena dozvola za građenje, koja se, veli, više ne zove tako nego potvrda glavnog projekta, a na dokumentu tako ne piše.

- Nikad za spomenuto područje nije donesena izmjena plana. Na toj lokaciji planirana je stambena gradnja, a ne poslovna – tvrdi Grepo i ističe kako bi teško netko izdao dozvolu za gradnju, kada se zna da je ispod zemljišta stari bunker koji se može radovima "profundat".

Na kraju je zaključeno kako će Gradski kotar Visoka, na čelu s predsjednikom Ivicom Bikićem, na osnovu održanog sastanka podnijeti predstavku Gradu Splitu u kojoj traže da se preispita izdana građevinska dozvola.

N. LULIĆ
FOTO: A. ČIZMIĆ / CROPIX

Povezani članci:

srijeda, 2. rujna 2015.

Bivša ravnateljica WHO-a i norveška premijerka: "Nema sumnje, zračenje bežične tehnologije uzrokuje zdravstvene učinke"

Bivša ravnateljica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) koja je tu dužnost obavljala u razdoblju od 1998.-2003. te bivša norveška premijerka dr. Gro Harlem Brundtland nedavno je izjavila u intervjuu norveškom listu Aftenposten da, čim prisloni mobitel uz glavu, osjeća glavobolju. Također je izjavila da je imala zdravstvene probleme uzrokovane zračenjem mobilnih telefona te da istraživanja nepobitno, bez sumnje, pokazuju postojanje neželjenih učinaka na zdravlje povezanih s tom tehnologijom. - Želim reći da biste trebali štititi sebe. Ne držite mobitel u džepu, upozorila je.

Počelo je s glavoboljama

Gro Harlem Brundtland izjavila je da njezino tijelo reagira na zračenje poput onog iz mobitela. Još 2002. godine, pojavile su joj se glavobolje, a nedugo nakon toga shvatila je da je uzrok upravo zračenje. Osim glavobolje, pojavljivala joj se i uznemirenost. Nakon toga, provela je nekoliko "slijepih" testova. Ljudi su dolazili u njezin ured s mobitelom skrivenim u torbi ili džepu - bez njezina znanja je li mobitel bio uključen ili isključen. Uvijek je reagirala kada je telefon bio uključen, ali nikada kada je bio isključen. Glavobolja bi se obično povukla u roku od 30 do 60 minuta nakon završetka izlaganja zračenju. Napominje i da je zračenje DECT telefona izazivalo iste reakcije.

Pokretačica WHO EMF projekta

Na njezin poticaj pokrenut je EMF projekt pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji 1996. godine, dvije godine prije nego što je preuzela dužnost ravnateljice WHO-a. EMF projekt kritiziran je od samih početaka, jer se voditelja projekta, dr. Michaela Repacholija, kasnije i osnivača privatne organizacije ICNIRP (Međunarodna komisija za zaštitu od neionizirajućeg zračenja), a danas i službenog savjetnika u telekomunikacijskoj industriji, smatralo pristranim u korist industrije. On je, predsjedavajući ICNIRP-om 1998. godine, preporučio trenutačne standarde bežične tehnologije. Ovi standardi su gospodarski važni za industriju. Standardi koji su i danas važeći, isključuju sve negativne učinke uzrokovane produljenim izlaganjem zračenju, kao što su rizici od raka, te najčešćih prijavljenih simptoma poput glavobolje, simptoma od kojeg pati i Gro Harlem Brundtland.

Dio intervjua koji se odnosi na zračenje dostupan je uz engleske titlove:


Više informacija:
http://www.iemfa.org/wp-content/pdf/Gro-Harlem-Brundtland-Mona%20Nilsson.pdf