srijeda, 24. kolovoza 2016.

Jesu li mobiteli opasni po zdravlje? Dr. Raos tvrdi da nisu

Na portalu zg-magazin.com.hr objavljen je članak dr. sc. Nenada Raosa pod naslovom Jesu li mobiteli opasni po zdravlje i podnaslovom Zablude uslijed neznanja kemije.

U tom članku dr. Raos, inače po struci kemičar, navodi da štetni zdravstveni učinci uzrokovani zračenjem mobilnog telefona ne postoje. Identičan zaključak naveden je i u knjižici dr. Raosa i dr. Prlića izdanoj 2003. godine. U njoj  se još navodi i:

"Rizik od smrti ili bolesti zbog uporabe mikrovalnih zračenja iz mobitela, mikrovalnih pećnica ili života u blizini baznih antena tako je malen da se ni procijeniti ne može, a opet se tog nesretnog zračenja svi boje." Nadalje: "Unatoč svemu trudu i maru znanstvenika, nije se još uspio pronaći čvrst i pouzdan dokaz da mikrovalno zračenje na ljude djeluje drugačije nego toplinski. Nikakve posljedice po zdravlje nisu utvrđene." "Ne bojte se ni antena ni mobitela!"

Članak objavljen prije nekoliko dana zapravo je sažetak ovih nekoliko rečenica, ali ovaj put dr. Raos navodi i: Nisu pronašli ništa: svi radovi koji su ukazivali na štetnost mobitela pokazali su se pogrešnima jer su autori napravili nekakav propust u istraživanju

Ovakve izjave rezultat su već unaprijed definiranog stava da štetni zdravstveni učinci ne postoje, a mogu se objasniti selekcijskom pristranošću, jer studije koje ukazuju na štetne zdravstvene učinke imaju propust u istraživanju, a one koje na to ne ukazuju očito nemaju. Takvim izjavama dr. Raos pogrešno informira javnost, a istodobno negira čak i klasifikaciju Svjetske zdravstvene organizacije o mogućoj karcinogenosti radiovalova i mikrovalova, i to isključivo na temelju znanstvenih studija (posebno Interphone i Hardell grupe). Nakon takve klasifikacije, nitko ne može i nema moralno pravo govoriti da mikrovalno zračenje nije štetno, niti da posljedica nakon 30-40 ili više godina neće biti.


Posebno je problematično izjednačavanje zagrijavanja uzrokovanog suncem i zagrijavanja uzrokovanog mikrovalovima, pa tako dr. Raos navodi:

Mobitel izaziva zagrijavanje tkiva na koje je prislonjen. Je li to opasno?
Kad bi to bilo opasno, bilo bi pogibeljno sjediti pokraj tople peći ili se grijati na suncu.

Ovdje je očito zagrijavanje sunca izjednačeno sa zagrijavanjem uzrokovanog mikrovalovima, međutim svatko može napraviti mali eksperiment kako bi se uvjerio u razliku:

Komad maslaca može se staviti na sunce (pa i u konvencionalnu peć), a drugi komad u mikrovalnu pećnicu. Sunčeva toplina maslac zagrijava polako, izvana, i topi ga (zagrijava) prema središtu. Mikrovalna pećnica komad maslaca zagrijava istovremeno i izvana i iznutra. Maslac se zbog toga neće topiti ravnomjerno. Mikrovalovi prodiru dovoljno duboko, pa i do nekih vitalnih organa kao što je primjerice mozak. Sunčeva toplina grije s površine, dok mikrovalna pećnica (odnosno dovoljan intenzitet mikrovalnog zračenja) zagrijava istovremeno i s površine i iznutra. To je samo jedna mala, ali bitna razlika, koja je već dovoljna kako bi se objasnilo da usporedba sunčevog, konvencionalnog i mikrovalnog zagrijavanja nije primjerena.

Dr. sc. Nenad Raos autor je šezdesetak znanstvenih radova. Niti jedan njegov rad ne bavi se utjecajem mikrovalnog zračenja ljude. Nažalost, i u ovom slučaju radi se o nedovoljnom poznavanju materije ili informiranju javnosti s određenim namjerama. Dr. Raos je kemičar, ali nije liječnik ili molekularni biolog koji ima stručno znanje u ovom području, stoga su njegove izjave vrlo pretenciozne i navode na zaključke s kakvim se ne mogu složiti ni najveći autoriteti u području zaštite od elektromagnetskih polja. Nitko osim, čini se, dr. Raosa ne može reći što će biti nakon 30 ili 40 godina svakodnevnog lokalnog "zagrijavanja" mozga, nekog drugog organa ili kronične izloženosti niskim vrijednostima RF-EMP cijelog ljudskog tijela.

Upravo zbog toga, potrebno je promovirati i ponašati se u skladu s načelom predostrožnosti. Takav pristup pojedincima ne odgovara, a nije poznato i zašto u javnosti ne predstave, kada već toliko vole govoriti o mikrovalovima, rezultate hrvatskih znanstvenih istraživanja o netoplinskom djelovanju mikrovalnog zračenja. Jedan ili više takvih radova, članaka ili plakata objave se barem jednom godišnje i dostupni su u bazi CROSBI-ja.

Hrvatskoj javnosti utjecaj mikrovalnog zračenja na ljude trebali bi objašnjavati doktori medicine i/ili osobe koje se bave takvim istraživanjima. Nažalost, oni to iz nekog razloga ne čine, a njihove uloge rado preuzimaju inženjeri tehničkih i/ili prirodoslovnih struka.

petak, 19. kolovoza 2016.

Zagreb raspisao natječaj za nadogradnju Wi-Fi mreže

Zagreb raspisao natječaj za nadogradnju Wi-Fi mreže vrijedan 9,4 milijuna kuna
Izvor: Index.hr
19.8.2016.

Grad Zagreb raspisao je natječaj za nadogradnju javnog Wi-Fi sustava čime bi se znatno trebala proširiti pokrivenost bežičnim signalom.

Procijenjena vrijednost nadogradnje Wi-Fi MAN sustava je 9,37 milijuna kuna plus PDV od čega bi 6,85 milijuna trebao platiti Grad Zagreb, 2,4 milijuna Zagrebački holding, a 120 tisuća kuna Turistička zajednica Grada Zagreba.

Zagreb je u projekt javnog bežičnog interneta krenuo krajem 2012. godine kada je raspisan prvi natječaj težak milijuna kuna, te su tada signalom pokrivena određena područja u centru grada. 

Inače, projekt bi se, kako je tada najavljivano trebao odvijati u ukupno tri faze, a ukupna vrijednost pokrivanja Zagreba bežičnim signalom procjenjivala se na 50 milijuna kuna.

Prvi natječaj, nakon kojeg je krenula izgradnja ovog sustava izazvao je brojne negativne reakcije - od toga da se pogoduje pojedinim firmama, do toga da je cijena nekoliko puta veća od realne.

Pročitajte cijeli članak.

"Wi-Fi revolucija", čini se, nastavlja se. Nakon što su ovo ljeto brojne škole, ne samo u gradu Zagrebu nego i diljem države pokrivene Wi-Fi mrežom (i to ne samo 2.4 GHz, nego i 5 GHz za koju epidemiološke studije o zdravstvenim učincima gotovo i ne postoje), Grad Zagreb je odlučio sve frekventne lokacije pokriti Wi-Fi signalom, što će uvelike doprinijeti dodatnom elektromagnetskom zagađenju glavnog grada. No, tko o elektromagnetskom zagađenju i mogućim dugoročnim zdravstvenim učincima uopće razmišlja...

petak, 12. kolovoza 2016.

EUROPAEM EMP smjernica 2016. za prevenciju, dijagnostiku i liječenje zdravstvenih problema i bolesti povezanih s elektromagnetskim poljima


Igor Belyaev / Amy Dean / Horst Eger / Gerhard Hubmann / Reinhold Jandrisovits / Markus Kern / Michael Kundi / Hanns Moshammer / Piero Lercher / Kurt Müller / Gerd Oberfeld / Peter Ohnsorge / Peter Pelzmann / Claus Scheingraber / Roby Thill

Sažetak: Kronične bolesti i oboljenja povezana s nespecifičnim simptomima su u porastu. Osim kroničnog stresa u društvenoj i radnoj okolini, fizička i kemijska izloženost kod kuće, na poslu te kod slobodnih aktivnosti uzrokuje ili pridonosi ekološkim okidačima stresa koji zaslužuju pažnju kako liječnika tako i svih ostalih članova zajednice za zdravstvenu skrb.

Neophodno je uzeti u obzir „nove izloženosti“ kao što je utjecaj elektromagnetskog polja (EMP). Liječnici se sve više suočavaju sa zdravstvenim problemima čije uzroke nije moguće identificirati. Analize, empirijska promatranja te izvješća pacijenata jasno ukazuju na interakcije između izloženosti elektromagnetskom zračenju i zdravstvenih problema. Individualna osjetljivost i ekološki faktori često se zanemaruju.

Nove bežične tehnologije i aplikacije uvedene bez procjene sigurnosti glede njihovih zdravstvenih učinaka, potiču nove izazove za medicinu i društvo. Na primjer, pitanje tzv. netoplinskih učinaka i potencijalnih dugoročnih učinaka izloženosti niskim dozama jedva da je ispitano prije uvođenja ovih tehnologija.

Uobičajeni izvori EMP-a uključuju pristupne točke za Wi-Fi rutere i servere, bežične i mobilne telefone uključujući i njihove bazne stanice, Bluetooth uređaje, niskofrekvencijska elektromagnetska polja (ELF) od mrežnih struja, električnih svjetiljaka i žica blizu kreveta i uredskog stola. S jedne strane, postoji snažan dokaz kako dugoročna izloženost određenim elektromagnetskim zračenjima predstavlja faktor rizika za bolesti kao što su neke vrste raka, Alzheimerova bolest i neplodnost u muškaraca. S druge strane, pojavu elektromagnetske hipersenzibilnosti (EHS) sve više priznaju zdravstvene institucije, administratori invaliditeta i socijalni radnici, političari, pa i sudovi.

Preporučujemo kliničko liječenje EHS-a kao dio grupe kroničnih multisistemskih oboljenja (CMI) koja dovode do funkcionalnog oštećenja (EHS), ali ipak priznajući kako osnovni uzrok ostaje okoliš.

U početku, simptomi EHS-a se pojavljuju tek povremeno, ali s vremenom im se može povećati učestalost i intenzitet. Uobičajeni simptomi EHS-a uključuju glavobolje, poteškoće u koncentraciji, probleme spavanja, depresiju, nedostatak energije, umor i simptome slične prehladi. Sveobuhvatna povijest bolesti, koja bi trebala uključivati sve simptome i njihovu pojavu u smislu mjesta i vremena te u kontekstu izloženosti EMP-u, predstavlja ključ dijagnoze.

Izloženost EMP-u može se procijeniti traženjem tipičnih izvora kao što su pristupne točke za Wi-Fi, ruteri i serveri, bežični i mobilni telefoni te mjerenjima kod kuće i na poslu. Jako je važno uzeti u obzir individualnu osjetljivost. Primarna metoda liječenja trebala bi se uglavnom fokusirati na sprečavanje ili smanjenje izloženosti EMP-u tj. smanjenje ili otklanjanje izvora EMP-a kod kuće i na radnom mjestu. Smanjenje izloženosti EMP-u trebalo bi proširiti i na javne prostore kao što su škole, bolnice, javni prijevoz te knjižnice kako bi se osobama s EHS-om omogućila nesmetana uporaba (mjera dostupnosti).

Ako se dovoljno smanji štetna izloženost EMP-u, tijelo se ima priliku oporaviti te će se simptomi EHS-a smanjiti ili čak nestati. Mnogi su primjeri pokazali kako se takve mjere mogu smatrati djelotvornima. I stopa preživljavanja djece s leukemijom ovisi o izloženosti magnetskom polju ELF kod kuće. Kako bi se povećala učinkovitost liječenja, treba se pozabaviti i širokim nizom ostalih ekoloških faktora koji pridonose cjelokupnom opterećenju tijela. Sve što podržava uravnoteženu homeostazu povećat će čovjekovu otpornost na bolest a time i na štetne učinke izloženosti EMP-u.

Ima sve više dokaza kako izloženost EMP-u ima veliki utjecaj na sposobnost oksidativne i nitrosativne regulacije kod pogođenih pojedinaca. Ovo poimanje može također objasniti zašto se razina osjetljivosti na EMP može promijeniti i zašto je tako velik broj simptoma koji se prijavljuju u kontekstu izloženosti EMP-u. Na temelju našeg sadašnjeg shvaćanja, najbolje djeluje pristup liječenju koji minimizira štetne učinke peroksinitrita - koji se sve više koristi kod liječenja multisistemskih poremećaja. Ova smjernica glede EMP-a daje pregled trenutnog poznavanja zdravstvenih rizika u odnosu na EMP i pruža koncepcije za dijagnozu i liječenje EHS-a te mjere dostupnosti kako bi se poboljšalo i povratilo zdravlje pojedinaca kao i za razvoj strategija za prevenciju.

četvrtak, 4. kolovoza 2016.

Torino: U školama samo žičana mreža, u javnim zgradama manja izloženost

Izdvojene novosti iz srpnja 2016.

Globalno: Novi stručnjaci u inicijativi EMFscientist.org
Inicijativa je osnovana u svibnju 2015. godine sa 190 stručnjaka, a do 25. 7. 2016. pridružio se još 41 stručnjak. U dopisu koji je upućen UN-u, Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji te svim državama članicama UN-a traži se bolja zaštita djece i trudnica, revizija standarda zaštite, proizvodnja i upotreba tehnologije s manjim emisijama polja, sustavna edukacija javnosti, edukacija liječnika o liječenju elektropreosjetljivosti, osnivanje fondova za istraživanje utjecaja elektromagnetskih polja i osnutak područja (zona) bez zračenja.

Visoki sud u Madridu dodijelio je naknadu za osobe s invaliditetom građaninu koji zbog nemogućnosti obavljanja svakodnevnih poslova napustio posao. Telekomunikacijski inženjer bio je primoran napustiti posao zbog neuroloških problema izazvanih prisutnošću elektromagnetskih valova.

Nacionalna agencija za hranu, zaštitu okoliša i medicinu rada i sigurnosti uputila je u javnu raspravu izvješće o elektromagnetskoj preosjetljivosti. Radna skupina je analizirala više od 300 znanstvenih radova, obavila razgovore s bolničkim liječnicima, građanima, istraživačima, udrugama. Izvješće bi uskoro trebalo biti dostupno na engleskom jeziku.

Italija: Torino planira smanjenje razina elektromagnetskih polja
U petogodišnjem planu razvoja grada navedeno je da je potrebno poduzeti mjere opreza i smanjiti vrijeme izloženosti i emisije elektromagnetskih polja .

Napomena: Regija Pijemont, čiji je Torino glavni grad, krajem 2015. godine već je donijela  odluku o zamjeni Wi-Fi bežičnih mreža žičanima u školama uz primjenu načela predostrožnosti. Odluka je dostupna ovdje.

Ministarstvo infrastrukture, prometa i mreža objavilo je namjeru stavljanja na snagu novog zakona kojim će se izmijeniti trenutna ograničenja za izlaganje javnosti u blizini baznih postaja, uvesti promjene u postupak licenciranja i poboljšati sudjelovanje lokalnih vlasti.

Prema prijedlogu novih graničnih vrijednosti referentnih veličina za izloženost opće populacije koji bi trebao stupiti na snagu za nekoliko mjeseci, predviđeno je smanjenje dosadašnjih granica za 25%.

FCC je usvojio nova pravila za bežični širokopojasni pristup u frekvencijama iznad 24 GHz, što Sjedinjene Države čini prvom zemljom u svijetu po dostupnosti ovog dijela spektra za bežične usluge.

Fizičar Ronald Powell novu "5G" Wi-Fi tehnologiju "posebno pretjeranom", budući da uključuje zračenje javnosti bez njihove dozvole i odgovarajućih studija.