ICNIRP - njemačka nevladina udruga koju od samog početka prate kontroverze |
dr. sc. Dariusz Leszczynski, molekularni biolog, član radne skupine WHO-IARC-a pri evaluaciji karcinogenosti radiofrekvencijskih elektromagnetskih polja 2011. godine
4.4.2016., "Between a Rock and a Hard Place"
4.4.2016., "Between a Rock and a Hard Place"
Dugi niz godina žalio sam se na neuravnoteženi stručni sastav Glavnog povjerenstva ICNIRP-a.
ICNIRP se može i treba smatrati "privatnim klubom" gdje su članovi novog Glavnog povjerenstva izabrani od članova Glavnog povjerenstva u odlasku. To je stalno samoponavljanje i samopromocija njemačke nevladine organizacije koja nije odgovorna za svoje postupke u cjelini. Nitko je ne kontrolira. Nitko je ne nadzire. Nitko ne provjerava sukob interesa. Nitko ne provjerava znanstvenu točnost. U svemu što i kako ICNIRP radi, javnost se, čini mi se, mora osloniti na samouvjeravanje od ICNIRP-a da je sve u redu.
Netko bi mogao pitati jesu li takva samouvjeravanja dovoljna kada ICNIRP priprema naputke koje primjenjuje WHO, brojne vlade i više-milijardska industrija.
Industrija mora lobirati u svoje ime. Sigurno je da se lobiranje događa, kao što se događa i sa bilo kojom drugom industrijom, gdje su milijarde u pitanju. Kako se lobiranje događa i u kojim oblicima, ne znam... ali svakako se događa na neki način. Bilo bi neodgovorno od menadžera u industriji da ne lobiraju u ime vlastitih proizvoda i usluga.
Gledajući sastav svakog novog Glavnog povjerenstva ICNIRP-a jasno je da su novi članovi izabrani na sličnosti njihovih stavova na temu RF-EMP. To pomaže u stvaranju konsenzusa, ali to je samo jedan "ICNIRP konsenzus" koji ne predstavlja raznolikost znanstvenih mišljenja koja postoje izvan tog "privatnog kluba".
Članstvo u ICNIRP-ovoj Glavnoj komisiji koja će završiti s radom u svibnju 2016. je kako slijedi:
- Rüdiger Matthes, (Chair), Germany
- Maria Feychting, (Vice Chair), Sweden
- Rodney Croft, Australia
- Adèle Green, Australia
- Kari Jokela, Finland
- James Lin, USA
- Brian Lund, USA
- Carmela Marino, Italy
- Agnette Peralta, Philippines
- Zenon Sienkiewicz, United Kingdom
- Per Söderberg, United Kingdom
- Bruce Stuck, USA
- Eric van Rongen, Netherlands
- Soichi Watanabe, Japan,
... a gore navedeni članovi ICNIRP-ove Glavne komisije su odabrali i odobrili nove članove za razdoblje 2016-2020, prikazane u nastavku:
- Eric van Rongen (Chair), Netherlands
- Maria Feychting (Vice Chair), Sweden
- Rodney Croft, Australia
- Guglielmo d’Inzeo, Italy
- Adele Green, Australia
- Akimasa Hirata, Japan
- Brian Lund, USA
- Carmela Marino, Italy
- Sharon Miller, USA
- Gunnhild Oftedal, Norway
- Tsutomu Okuno, Japan
- Martin Röösli, Switzerland
- Zenon Sienkiewicz, United Kingdom
- Soichi Watanabe, Japan
Svi članovi u odlasu i dolasku u Glavno povjerenstvo ICNIRP-a su poznati po istim stavovima:
- RF-EMP ne uzrokuje nikakve štetne posljedice za zdravlje
- Individualna osjetljivost na RF-EMP ne postoji
- Jedini mehanizam učinka RF-EMP je toplinski
- Ne-toplinski učinci ne postoje.
U takvoj stavovima ujedinjenoj grupi, pronalaženje znanstvenog konsenzusa nije potrebno - to postoji od početne točke u odabiru novih članova - "znanstveni konsenzus" je unaprijed definiran. Stoga, umjesto prave znanstvene rasprave o mogućim učincima na zdravlje, rasprava će biti o pružanju uvjerljive demonstracije nedostatka ikakvih učinaka.
Znanstveni dokazi će biti pogledani s točke, postavljene a priori, o nedostatku učinaka.
To je pogrešno i stvara znanstvenu zabludu. Dokazi trebaju biti promatrani više ispravno kako bi se utvrdilo jesu li postojeći znanstveni dokazi o mogućim učincima na zdravlje vjerodostojni i pouzdani. Takva otvorena rasprava je vođena na IARC-u kada se ocijenjivala karcinogenost RF-EMP u 2011. To je bilo moguće jer je IARC, za razliku od ICNIRP-a i WHO-a, pozvao skupinu znanstvenika s mnogo većom širinom mišljenja. Osim onih koji tvrde da nedostaje ikakav učinak, bilo je i onih sa suprotnim mišljenjem (Armstrong, Belyaev, Blackman, Cardis, Hardell, Leszczynski, Portier).
Ono što je također zabrinjavajuće, znanstvenici ICNIRP-ove odlazne i dolazne Glavne komisije (označeni crvenom bojom) su bili i jesu glavni igrači u pripremi WHO Kriterija zdravstvene zaštite okoliša za RF-EMP. Među znanstvenicima koji pripremaju taj dokument nema znanstvenika s mišljenjem o postojanju učinaka na zdravlje ili ne-toplinskim učincima. Ova neuravnotežena zastupljenost znanstvenih mišljenja je veliki izazov za WHO, kao što sam ranije napisao. Kako će biti obrađeno, vrijeme će pokazati.
Ne kažem da članovima ICNIRP-ove Glavne komisije nedostaje stručnosti. Ne kažem da novi članovi ICNIRP-ove Glavne komisije ne bi trebali biti u ICNIRP-ovoj glavnoj komisiji. Ono što kažem jest da trenutna ICNIRP-ova Glavna komisija i grupa koja priprema nacrt Kriterija zdravstvene zaštite ne predstavljaju sva postojeća znanstvena mišljenja o učincima elektromagnetskih polja na zdravlje ljudi.
"ICNIRP-ov konsenzus" još nije znanstveni konsenzus. ICNIRP je to opet - izabrana znanstveno neuravnotežena Glavna komisija.
Nema komentara:
Objavi komentar